Turistička zajednica općine Marčana i Općina Marčana predstavile su preksinoć paletu ručno rađenih suvenira marčanskoga kraja. Suvenire je TZO Marčana osmislila u suradnji s lokalnim rukotvorcima identifikacijiom specifičnosti pojedinih mjesta i tematizacijom u funkcionalne, originalne suvenire, izrađene od prirodnih materijala i sastojaka.
Rukotvorka Miranda Križanić iz Marčane predstavila je Malu Krničanku i Malu Rakljanku – lutke u tradicionalnim nošnjama, repliku mutvoranskog svadbenog vijenca u stvarnoj veličini, kao i privjeske za ključeve s minijaturom svadbenog vijenca, zatim bičikletu – simbol Loborike te vrećice s lavandom i smiljem.
Shantule, po istarskom kume, Nina Vretenar i Ljiljana Miloš, predstavile su liniju prirodne kozmetike s ljekovitim i aromatičnim biljem ubranim u okolici Raklja. Antiage kremu za lice od smilja, gel za tuširanje od borovice, kadulje i lavande, sjajila za usne i svašta nešto mirišljavo.
Nataša Krajnović iz udruge Art Studio Pula pokazala je male replike rakljanskog lonca te zidne pločice i podloške za čaše s odabranim motiva Marčane (dvije šterne), Mutvorana (bestijarij), Krnice (porat), Loborike (bičikleta), Orbanića (tovari) i Raklja (lonca i sv. Agnije) izrađene od pečene gline tonirane prirodnim bojama.
„Uz njegovanje istarskog identiteta i prepoznatljive baštine Marčanskoga područja, naši suveniri promiču kulturne vrijednosti i specifična obilježja destinacije, oni pričaju priču o običajima i tradiciji te donose dodatnu vrijednost svakome tko ih primi u ruke, dobije na dar“, izjavila je Maja Bizjak, direktorica TZO Marčana.
Nakon predstavljanja vrijednih rukotvoraca, kao šećer na kraju, djeca su zaplesala istarski balun u pratnji mladih svirača roženica. Josip Percan, predsjednik KUD-a Mate Balote, istaknuo je dugu folklornu tradiciju ovoga kraja i predstavio Malu školu istarskoga baluna i tradicionalnih istarskih instrumenata, za koje su upisi u tijeku.