Ovog tjedna na području Istre dogodile su se dvije prometne nesreće u kojima su lakše ozlijeđena djeca.
U ponedjeljak, 18. listopada oko 13 sati, dvoje djece kretalo se nogostupom u Ulici Aldo Negri u Labinu te je u međusobnom naguravanju prvo jedno dijete palo na kolnik, a potom i drugo. Nakon što je drugo dijete izgubilo ravnotežu i palo na kolnik, udario ga je teretni automobil i lakše ozlijedio. Vozač teretnog vozila je nakon nesreće napustio mjesto događaja te policijski službenici nastavljaju utvrđivati okolnosti događaja.
Druga prometne nesreća dogodila se jučer oko 12.45 sati u Vodovodnoj ulici u Puli, kada je 44-godišnjakinja propustila dužan nadzor kao roditelj te je dopustila djetetu koje je izašlo iz vozila da neoprezno i nepropisno prelazi kolnik van obilježenog pješačkog prijelaza, dok je sama ostala sjediti u nepropisno zaustavljenom automobilu. U tom trenutku na dijete je naletio moped kojim je upravljala 25-godišnjakinja te je dijete u nesreći lakše ozlijeđeno. Radi počinjenja prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, policija je protiv 44-godišnjakinje pokrenula prekršajni postupak.
Kako bi se povećala sigurnost djece, kao jedne od najranjivijih skupina sudionika u prometu, policija ponovno apelira na roditelje da vode računa o sigurnosti svoje djece i da im budu primjer kako se pravilno ponašati u prometu jer djeca kopiraju ponašanje svojih roditelja. Ukoliko prate dijete do škole, roditeljima trebaju vlastitim primjerom ukazati na odgovorno, pravilno i propisno ponašanje u prometu. Nikada, bez obzira koliko se žurili, a u pratnji su djeteta, ne smiju činiti prometne prekršaje.
Razlozi radi kojih su djeca ugrožena kategorija sudionika u prometu: nižeg su rasta što im onemogućuje dobru preglednost prometne situacije i teže su uočljivi drugim sudionicima u prometu, vidno polje im je ograničeno, sposobnost točne procjene brzine kojom se kreću vozila i njihove udaljenosti im je smanjena, nije im u potpunosti razvijena sposobnost usmjeravanja pozornosti na zbivanja u prometu, često reagiraju nenadano i impulzivno zato što su zaigrani te nemaju još u potpunosti razvijen osjećaj za procjenu opasnosti.
Savjeti roditeljima
- djecu u vozilima prevozite isključivo na propisan način,
- nikada, bez obzira koliko se žurili, a u pratnji ste djeteta, ne činite prometne prekršaje,
- porazgovarajte s djecom o prometu i ukažete im na potencijalne opasnosti koje im prijete,
- ukažite im na negativne, ali i pozitivne primjere ponašanja u prometu,
- vježbajte sigurno prelaženje kolnika,
- objasnite im svrhu pješačkog prijelaza i semafora, kao i razloge zbog kojih ih treba koristiti te ulogu prometnog policajca,
- ako je Vaše dijete prvašić, posebnu pozornost posvetite putu u školu, ali putu iz škole,
- odaberite najsigurniji put (ne nužno i najkraći) i uvježbavajte s djetetom sigurno kretanje po njemu,
- ukažite djetetu na sva opasna mjesta na tom putu,
- ispravite dijete u situaciji kada pogriješi, ali i nagradite ako usvoji i primjeni određena prometna pravila,
- vlastitim primjerom pokažite djetetu kako se treba ispravno ponašati u prometu,
- ne parkirajte nepropisno u zoni škole,
- neka djeca u vozilo ulaze i iz vozila izlaze na nogostup, a ne na kolnik,
- u situacijama kada dočekujete dijete pred školom ili kućom, ne činite to na suprotnoj strani ulice,
- ako se Vaše dijete kreće u prometu noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti, pobrinite se da bude vidljiv, da na sebi ima odjeću i obuću što svjetlijih boja, odnosno kupite mu odjeću, obuću i školsku torbu s ugrađenim reflektirajućim tvarima.
Savjeti djeci
- za kretanje koristite samo nogostup,
- cestu prelazite samo preko obilježenog pješačkog prijelaza – „zebre“,
- na mjestima gdje je semafor preko ceste prelazite samo na znak zelenog svjetla na semaforu,
- obvezno provjerite ima li nailazećih vozila i tek tada stupite na kolnik,
- ako vozila neprekidno prolaze, sačekajte da se neko od njih zaustavi i vozač vam rukom pokaže da možete sigurno prijeći cestu.