
Cilj je spriječiti nepravilnosti prilikom zapošljavanja stranih radnika te osigurati dolazak stranaca koji imaju stvarnu namjeru raditi u Republici Hrvatskoj
Kako bi se spriječile zlouporabe u zapošljavanju stranaca, policijski službenici svakodnevno obavljaju operativne provjere i poduzimaju druge mjere pa su tako u ponedjeljak, 14. travnja, procesuirana dva poslodavca radi počinjenja prekršaja iz Zakona o strancima.
Labinska je policija utvrdila da je tvrtka sa sjedištem u Vodnjanu ishodovala dozvole za boravak i rad za 11 državljana Nepala koji nikada nisu započeli s radom niti ih je poslodavac prijavio Poreznoj upravi i Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. Državljani Nepala su napustili tvrtku još u siječnju, no poslodavac o tome nije u propisanom roku obavijestio policijsku postaju koja im je izdala dozvole za boravak i rad.
Umaška je policija utvrdila kako je pravna osoba sa sjedištem u Bujama ishodovala dozvole za boravak i rad za dvoje državljana Srbije koji su nekoliko mjeseci radili u Hrvatskoj. Poslodavac je u prosincu prekinuo s njima ugovor o radu te su stranci napustili Hrvatsku, no poslodavac nije u propisanom roku obavijestio policijsku postaju, koja im je izdala dozvole za boravak i rad, o prestanku ugovora o radu.
Radi počinjenja prekršaja iz Zakona o strancima pravne osobe kažnjene su novčanom kaznom od 660 eura za svakog stranog državljanina, a novčane kazne izrečene su i odgovornim osobama u tvrtkama. Napominjemo da se radi o kažnjavanju za prekršaje počinjene prije stupanja na snagu Zakona i izmjenama i dopunama Zakona o strancima, dok je za istovjetne prekršaje počinjene nakon stupanja na snagu navedenih izmjena i dopuna zakona za navedene prekršaje propisana veća kazna te se ona kreće za pravnu osobu u rasponu od 1.500 do 3.000 eura, a za odgovornu osobu u pravnoj osobi u rasponu od 500 do 1.000 eura.
Kako bi se spriječile zlouporabe u zapošljavanju stranaca, podsjećamo da strani radnik može započeti s radom tek nakon što poslodavac za njega ishoduje sva potrebna odobrenja i zasnuje s njim radni odnos, a tada može raditi samo za tog poslodavca i samo na poslovima za koje je dobio odobrenje. U slučaju prestanka ugovora o radu ili prestanka postojanja drugih uvjeta na temelju kojih je izdana dozvola za boravak i rad poslodavac ili državljanin treće zemlje dužan je obavijestiti policijsku upravu, odnosno policijsku postaju u roku od pet radnih dana od dana nastupa tih okolnosti.
Poslodavci imaju i druge obveze koje se kontroliraju pa su tako dužni u propisanim rokovima policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji podnijeti zahtjeve za produljenje dozvole za boravak i rad, za promjenu korisnika u slučaju sklapanja ugovora o ustupanju s drugim korisnikom, za promjenu zanimanja u slučaju sklapanja ugovora o radu za novo zanimanje ili za dodatni rad, za promjenu poslodavca u slučaju sklapanja novog ugovora o radu. Također su dužni obavijestiti policijsku upravu o promjeni smještaja radnika i o upućivanju radnika u drugu zemlju te o njegovoj novoj adresi u inozemstvu.
Pozivamo poslodavce da se upoznaju sa svim odredbama Zakona o strancima koje se odnose na njih te da ih se pridržavaju kako bi se spriječile zlouporabe u zapošljavanju stranih radnika, a samim time i kažnjavanje, objavila je Policijska uprava istarska.
#straniRadnici #zapošljavanje #zakonostranicima #kontrole #policijskipostupak #radnadovoljenja #poslodavci #radneDozvole #HRzapošljavanje #istrapolicija #vodnjan #buje #labin #umag #crnakronika #kaznenodjelo