Iako prvotno za gubitak koji će imati gradovi, ali i općine i županije, nije bila predviđena kompenzacijska mjera, što nam je nedavno i potvrdio ministar financija Zdravko Marić, ipak, nakon višemjesečnih pregovora, država je u proračunu osigurala izravnu pomoć za njih, ali samo za gubitak koji će nastati zbog povećanja neoporezivog dijela dohotka na 4.000 kuna. Taj je gubitak predviđen u iznosu od 507 milijuna kuna i bit će vraćen od države u cijelosti, a na gradove i općine se pomoć odnosi u iznosu od 430,8 milijuna kuna. Ostali dio namijenjen je županijama.
Poreč bi trebao od države dobiti 1,6 milijuna kuna, Pula 5,8 milijuna, Umag 1,3 milijuna kuna, Novigrad 332,2 tisuće kuna…
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak u porezni sustav se uvodi (djelomično) oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak za porezne obveznike u dobi do 30 godina te povećava osobni odbitak sa 3.800 na 4.000 kuna što će negativno utjecati na prihode gradova.
Iako prvotno za taj gubitak koji će imati gradovi, ali i općine i županije, nije bila predviđena kompenzacijska mjera, što nam je nedavno i potvrdio ministar financija Zdravko Marić, ipak, nakon višemjesečnih pregovora država je u proračunu osigurala izravnu pomoć za njih, ali samo za gubitak koji će nastati zbog povećanja neoporezivog dijela dohotka na 4.000 kuna. Taj je gubitak predviđen u iznosu od 507 milijuna kuna i bit će vraćen od države u cijelosti, a na gradove i općine se pomoć odnosi u iznosu od 430,8 milijuna kuna. Ostali dio namijenjen je županijama.
Gubitak koji će nastati zbog oslobađanja plaćanja poreza na dohodak za mlade do 30 godina predviđen je u iznosu od 800 milijuna kuna, no riječ je o gruboj procjeni, jer nema točnog podatka koliko je mladih zaposleno u pojedinom gradu, odnosno županiji ili općini, niti koju plaću primaju. Za tu mjeru država nije predvidjela kompenzacijske mjere. Država to opravdava i time što su lokalne jedinice dovoljno dobile na temelju lanjske porezne reforme. No, ispada da što su zbog reforme više uprihodovale, novom reformom moraju dijelom vratiti, pa za njihove razvojne programe to sigurno nije dobro.
– Zbog povećanja neoporezivog dijela dohotka sa 3.800 na 4.000 kuna procijenjeni gubitak prihoda lokalne samouprave iznosi oko 560 milijuna kuna, ali će zbog očekivanog gospodarskog rasta u 2020. godini gubitak biti smanjen na približno 507 milijuna kuna. U državnom proračunu planirana su kompenzacijska sredstva kojima će se pokriti gubitak u lokalnim proračunima što svakako pozdravljamo. Međutim, u 2021. godini lokalna samouprava će prema trenutnim procjenama izgubiti dodatnih 800 milijuna kuna zbog uvođenja djelomičnog oslobođenja od plaćanja poreza na dohodak za osobe do 30 godina starosti. Za tu mjeru nisu predviđena kompenzacijska sredstva iako je Udruga gradova istaknula zahtjev prema Ministarstvu financija i Hrvatskom saboru. U narednom razdoblju ćemo Ministarstvu financija predložiti model kojim bi se ublažio utjecaj te mjere na lokalni proračun u 2021. godini – kaže savjetnik u Udruzi gradova Dario Runtić.
Uglavnom, na temelju gubitka koji će nastati zbog povećanja neoporezivog dijela dohotka sa 3.800 na 4.000 kuna i zbog kojeg će jedinice lokalne samouprave izgubiti spomenutih dodatnih 507 milijuna kuna prihoda, doznačit će im se sredstva iz proračuna.
Najveći iznos ide u Grad Zagreb, oko 129,7 milijuna kuna. Od većih gradova, Rijeka će dobiti 13 milijuna kuna iz proračuna, Split 15,7, zatim Pula 5,8 milijuna…
Poreču, Kninu i Svetoj Nedelji će biti dodijeljeno oko 1,6 milijuna kuna, Virovitici 1,7, Novskoj 1,4, Svetom Ivanu Zelini 1,4 milijuna, Umagu i Ogulinu oko 1,3 milijuna…
Oko milijun kuna kompenzacije dobit će primjerice Labin, Opatija, Trogir...
Iznose manje od milijun kuna dobit će, primjerice Mali Lošinj 700,8, Pag oko 264 tisuće, Pazin 888 te Novigrad istarski 332,2 tisuće kuna…
Cijeli članak pročitajte na www.gradonačelnik.hr.