Pred brojnim znatiželjnicima, djecom, ribarima, a našlo se i nešto turista, jučer se u Tarskoj vali zbog eksperimenta u režiji Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita cijeli dan lovila riba – i to samo agresivne predatorice strijelke. Uvala je ribarskim mrežama zatvorena nekoliko dana prije toga, ali nije se radilo o opasivanju na kakvu su žitelji ovog područja navikli. Dakle, nije bilo prodaje ribe, za što je dosad koncesiju imala, kao i za zatvaranje vale, Ribarska zadruga Istra iz Poreča. Zadruga je splitskom Institutu samo posudila mreže, a sve u svrhu eksperimentalnog izlova koji ima za cilj izradu studije, koja će pak služiti za traženje derogacije od Europske komisije.
Ribarska zadruga Istra zadnjih je godina imala koncesiju Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja za opasivanje Tarske vale i gospodarskog izlova, no to je učinjeno zadnji put 2013. godine, rekao nam je upravitelj zadruge Michael Tasić. Mreže potegače koje se koriste nisu, naime, prepoznate u legislativi Europske unije. Ovaj projekt eksperimentalnog izlova i izrade studije, koji financira država, omogućit će u konačnici, kada i ako derogacija stigne, da se ponovno organizira nekoliko stotina godina star tradicionalni izlov u Tarskoj vali.
Što se točno jučer događalo u Tarskoj vali objasnio nam je Jakov Dulčić, voditelj Laboratorija za ekologiju i priobalni ribolov Instituta za oceanografiju koji je istaknuo da je Uprava za morsko ribarstvo Ministarstva poljoprivrede zaprimila zahtjev od Ribarske zadruge Istra za dozvolu za rad. No, posjeduju posebno konstruiranu mrežu čije korištenje EU za sada ne dozvoljava. Stoga je splitskom Institutu stigao zahtjev od ministarstva za znanstveno istraživanje u Tarskoj vali u kojem su koristili sve ribarske alate zadruge Istra.
-Ovim eksperimentalnim izlovom željeli smo vidjeti kakva je struktura ulova i koliko taj tip alata koji se povlači utječe na ekosustav, posebice u ovom zaštićenom rezervatu. Ustanovili smo da zatvaranjem uvale za ribolov s ekološke strane nema problema, nema straha da će se neka vrsta ribe izgubiti ili nestati, veli Dulčić.
Dodao je da se dosad u Tarskoj vali uglavnom lovio cipal, no jučer su bilo skoro samo strijelke. Vala se zatvarala uglavnom jednom godišnje ciljano i zna se zbog tradicije da je tu od 70 do 90 posto bilo cipala. Unutar tog ulova 65 do 80 posto bio je cipal zlatac (cipala ima šest vrsta op.a.). Ostatak ulova, od deset do 20 posto, bili su komarče, brancini i ostalo.
-Stvari su se promijenile i ribari će se morati tome prilagoditi. Ulovljena je mahom strijelka koja je autohtona vrsta u Jadranu, ali prije 20 godina nikad je niste mogli naći u Tarskoj vali. No, zadnjih 15-ak godina ona je tu. Nekad se mogla uloviti samo u južnom Jadranu, a gornja granica bio joj je Pelješac. Zbog klimatskih i promjena temperature mora očito je da je brojnost te vrste strahovito porasla- strijelka je probila sve barijere i proširila se. Sad je sasvim uobičajena vrsta u sjevernom Jadranu. Očito nema više prirodnih grabežljivaca koji se njome hrane – kirnji, lampuga, ni morskih pasa, ali to nije problem samo Jadrana, nego Mediterana generalno, pojasnio je Dulčić.
No, treba znati da strijelka ima izuzetno kvalitetno meso za ljudsku prehranu, pa ribari moraju proraditi na svijesti građana.
-Tradicionalni izlov u Tarskoj vali treba nastaviti. No, taj se tip ribolova treba jako pametno iskoristi, pa čak i u turističke svrhe. Tarska vala je jedinstvena, i kao rezervat i po ovoj vrsti ribolova, koji se uglavnom u ostalim dijelovima naše i susjednih zemalja potpuno izgubio, naveo je Dulčić, uz opasku da kada stigne derogacija iz EU-a koncesionar će trebati voditi više brige o ovoj vali koja je sada zapuštena i traži redovito održavanje i čišćenje.
Michael Tasić je naglasio da su strijelku dosad smatrali štetočinom, jer gdje god se pojavila, uništila bi stanište cipala. Kao riba im dosad nije bila gospodarski zanimljiva, jer je nije ni bilo u dovoljnim količinama, ali očigledno će se ribarska zadruga dugoročno tome morati prilagoditi.
-U našem proizvodnom pogodnu u Labincima razradit ćemo nove proizvode i u suradnji s Obrtničkom komorom i vrhunskim kuharima osmisliti nove recepte za istarske autohtone ribe, pa i za strijelku, najavio je upravitelj Ribarske zadruge Istra Michael Tasić.