Prigodnom svečanošću danas je obilježen početak radova na izgradnji punog profila, drugog kolničkog traka na 10,5 kilometara dionice Istarskog ipsilona od tunela Učke do Matulja, a počeli su i radovi na drugom mostu Mirna i vijaduktu Limska Draga, na tri gradilišta vrijedna 214 milijuna eura.
U petak, 16. veljače 2024. godine svečano je obilježen početak radova na 10 kilometara dugoj dionici Istarskog ipsilona od tunela Učka do Matulja te dupliranja mosta Mirna i vijadukta Limska draga, ukupne duljine 1,6 km. Naime, nakon što je u rujnu prošle godine probijena druga cijev tunela Učka, u kojoj se trenutno betoniraju tunelske obloge, izvode kolničke strukture te se tunel oprema brojnim sustavima, danas su počeli radovi i na izgradnji Istarskog ipsilona u punom profilu od kvarnerske strane tunela Učka do Matulja.
Radovi na dionici koja će u punom profilu autoceste spojiti tunel Učku i Matulje izvodit će se 3 i pol godine, što znači da će se od 2027. godine od Pazina do Matulja putovati autocestom u punom profilu.
Vrijednost izgradnje spoja od tunela do čvora Matulji te dupliranje vijadukta Limska Draga (duljine 0,55 kilometara) i mosta Mirna (duljine 1,4 kilometra) – točnije Podfaza 2B2-2 i2B2-3, iznosi oko 214 milijuna eura.
Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, koji je uoči svečanosti obišao gradilište mosta Mirna, rekao je da se ostvaruje veliki infrastrukturni projekt završetka Istarskog ipsilona u punom profilu, ukupne vrijednosti 600 milijuna eura, koji je većim dijelom već realiziran, te je to najveći projekt u cestovnoj infrastrukturi, veći i od Pelješkog mosta. Dodao je kako bi druga cijev tunela Učka, koja je lani probijena, trebala biti završena do rujna ili kolovoza ove godine.
Govoreći o tri otvorena gradilišta, rekao je da je riječ o složenim objektima, a tvrtka Bina-Istra cijeli projekt izvodi filigranski točno, i završava radove i prije rokova.
Od Zagreba do Pule za manje od tri sata
Generalni direktor Bina-Istre Dario Silić ocijenio je da je povijesni dan za tu tvrtku jer su otvorena tri velika, složena i zahtjevna gradilišta, vrijedna oko 214 milijuna eura.
Izgradnjom ovih preostalih dviju podfaza ukupne duljine oko 10,5 kilometara mreža Istarskog ipsilona bit će u cijelosti izgrađena u punom profilu i po dovršetku čvora Matulji spojit će se obilaznicom Rijeke, odnosno s mrežom autocesta pod upravljanjem Hrvatskih autocesta. To znači da će se od Pule do Zagreba moći putovati u punom profilu autoceste bez zaustavljanja za 2 i pol sata.
Podsjetimo, u kontekstu izgradnje Istarskog ipsilona u punom profilu, do sada je realizirana faza 2B1 kroz koju je izgrađeno ukupno 28 kilometara trase od Rogovića do Vranje, uključujući i 2,5 kilometara objekata, a koja je puštena u promet u rujnu 2021. godine.
Paralelno s radovima na ovoj fazi, 2020. usvojene su izmjene i dopune Ugovora o koncesiji kojima je omogućen početak Pod-Faze 2B2-1 u duljini od 8 kilometara, a koja uključuje izgradnju druge cijevi tunela Učka s punim profilom do čvorišta Vranja te izgradnju odmorišta Kvarner. Tunel Učka probijen je u rujnu 2023. godine, a puštanje u promet ove dionice očekuje se u ljeto ove godine.
Posljednjom izmjenom i dopunom Ugovora o koncesiji usvojenom u svibnju 2023. godine omogućena je realizacija i posljednjih dviju faza kojima će Istarski ipsilon u cijelosti biti izgrađen u punom profilu – Pod-Faza 2B2-2 i 2B2-3, a koje uključuju izgradnju trase ukupne duljine 12,5 kilometara te most Mirnu i vijadukt Limsku Dragu.
Dupliranjem dionice Matulji-tunel Učka također će se omogućiti pristup naseljima Benčinići i Kolavići, što danas stvara velike probleme u sigurnosti prometa i prilazu tim naseljima.
Izgradnja Istarskog ipsilona u punom profilu omogućit će bolje prometno povezivanje Istre s Primorsko-goranskom županijom i ostatkom Republike Hrvatske. Projekt će doprinijeti i znatnom povećanju sigurnosti i protočnosti prometa s obzirom da se radi o dionicima autoceste na kojima u vrijeme sezone dnevno prođe 18.000 vozila, objavila je Bina Istra.