Jedna od opcija po kojoj bi se pomoglo građanima, a ne bi se previše zakidalo vjerovnike jest omogućavanje otplate duga na rate.
Od 18. listopada, kada istječe mjera kojom su zaustavljene ovrhe nad novčanim sredstvima i odblokirani računi dužnika, Fina će ponovo plijeniti novac s računa građana koji nisu podmirili svoje dugove, piše u ponedjeljak Jutarnji list.
Vlada definitivno više neće produljivati mjeru zamrzavanja ovršnih postupaka, što znači da se u listopadu i studenom očekuje pravi tsunami ovrha, navodi dnevnik.
Prema procjenama iz javnobilježničkih krugova, u blokadi bi se preko noći moglo naći oko 400.000 građana. Uz rekordni pad BDP-a u drugom tromjesečju od 15,1 posto i očekivani gubitak radnih mjesta (samo se u sektoru turizma predviđa gubitak preko 60.000 radnih mjesta), korak smo do realizacije prognoza o crnoj jeseni.
Nekoliko sugovornika iz Vlade, uz napomenu da se mjere pomoći gospodarstvu i građanima kakve su se do sada donosile ne mogu produljivati, tvrdi nam da se u Banskim dvorima ne zanemaruje socijalna komponenta. Tako, kažu nam, razrađuju scenarije za što bezbolniji prijelaz s potpunih obustava ovrhe na njihovo vraćanje.
Jedna od opcija po kojoj bi se pomoglo građanima, a ne bi se previše zakidalo vjerovnike jest omogućavanje otplate duga na rate.
Uprava za građansko pravo Ministarstva pravosuđa već je pripremila nacrt dokumenta kojim će se obratiti Javnobilježničkoj komori, donosi Jutarnji list.