in

POREČ ima jedini obrtnički dom u Hrvatskoj koji proizvodi vlastitu energiju. Srušen još jedan rekord

Foto Tanja Kocijančić

U Poreču predstavljena solarna elektrana postavljena na krovu Obrtničkog doma kojom Udruženje obrtnika Poreč želi na vlastitom primjeru potaknuti obrtnike na ugradnju solarnih elektrana. S ciljem lakše i brže realizacije te veće isplativosti elektrane, najavljena je grupna nabava opreme za solarne elektrane za sve članove Obrtničke komore Istarske županije u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom.

U Poreču je danas, 8. listopada, održana konferencija za novinare Udruženja obrtnika Poreč čija je predsjednica, Valencia Klarić, predstavila aktivnosti i istaknula da imaju povijesni broj obrta na Poreštini – čak 1.951. Time su drugo po veličini udruženje u Istri, a govorila je i o važnoj novosti – solarnoj elektrani koja je u funkciji od ovog ljeta. Time je ponovno porečko udruženje predvodnik novih trendova. Zasad je to jedina solarna elektrana na imovini obrtnika u Hrvatskoj, čime se jako ponose.

O tome je detaljnije govorio tajnik Udruženja obrtnika Poreč Robert Velenik, naglasivši uštede na računima režija koje su odmah postale vidljive.

solarna elektrana sunčana paneli dom obrtnika obrtništvo
Solarna elektrana na OBrtničkom domu u Poreču

-Elektranu smo realizirali u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom, njihov stručni tim bio nam je cijelo vrijeme na raspolaganju za tehničku i administrativnu podršku što nam je značajno olakšalo i ubrzalo proces.  Od prve ideje do puštanja u pogon trebalo je pet mjeseci. Elektrana je instaliranog kapaciteta od 50 kW, puštena je u pogon ljetos (22.07.), a ovo su podaci o elektrani:

  • 23.02.2024. sklopljen ugovor o kupoprodaji i instalaciji solarne elektrane
  • Dana 22.07.2024. solarna je elektrana počela trajno proizvoditi struju i priključena je na mrežu HEP-a.
  • Na krov je postavljeno ukupno 120 solarnih modula – kolektora s učinkovitošću od 22%,  vijekom trajanja od 30 godina i garancijom na proizvod od 25 godina.
  • Elektrana nema baterije i cijena joj iznosi cca 1000 eura po KW kapaciteta proizvodnje.
  • U cijenu je uključena dostava i montaža, savjetovanje i puštanje u probni rad sa potrebnom dokumentacijom.
  • Proizvedena energija se primarno troši u zgradi, a na čiju instalaciju je elektrana spojena. Sav višak proizvedene električne energije koji se ne potroši u objektu, isporučuje se u elektroenergetsku mrežu. U slučaju nedovoljne proizvodnje iz sunčane elektrane, potrebna energija se preuzima od odabranog opskrbljivača.
  • Sunčana je elektrana povezana na odgovarajuću aplikaciju, odnosno sustav za daljinski nadzor, vizualizaciju i upravljanje radom fotonaponske elektrane. Sustavom za udaljeni nadzor elektrane ostvaruje se nadzor svih vitalnih parametara elektrane te pravovremena dojava eventualnih problema i kvarova.
  • Rezultati rada elektrane od 22.7.2024. do danas: Ukupno je elektrana proizvela 17.690 kwh  ”zelene” električne energije od čega je 13.350 khw potrošeno u zgradi, a 4.350 kwh predano HEP-h. S time smo smanjili našu emisiju CO2 za 8,4 tone od dana same ugradnje.
  • Financijski pokazatelji investicije: Promatrajući kolovoz 2024. i uspoređujući s kolovozom 2023. vidljiva je ušteda na računima od 602 eura te dodatno isplata od HEP-a za kolovoz za višak proizvedene struje od 93 eura. Predviđeni rok povrata investicije u optimalnim uvjetima je 8 godina.

-Naša će elektrana poslužiti kao ogledni primjerak za upite obrtnika Poreštine, istaknuo je tajnik Robert Velenik.

Kako bi obrtnicima osigurali veću isplativost ulaganja i olakšali proces ugradnje, u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom omogućuje svim svojim članovima sudjelovanje u grupnoj nabavi opreme za solarne elektrane uvodno je rekla Veselina Harabajs, voditeljica poslovnog razvoja Zelene energetske zadruge.

-Prednosti grupne nabave su višestruke, a istaknula bih garantiranu cijenu opreme za istarske obrtnike tijekom trajanja cijelog ciklusa ove grupne nabave, besplatnu izradu glavnog elektrotehničkog projekta solarne elektrane, zatim do 15% popusta na opremu visoke kvalitete, brze rokove ugradnje i naravno obilazak nekretnine, savjetovanje te podršku u cjelokupnom procesu njene realizacije. Sudjelovanjem u grupnoj nabavi obrtnici si osiguravaju veću isplativost ugradnje vlastite solarne elektrane, grupna nabava može se kombinirati s drugim raspoloživim poticajima, a njenom ugradnjom obrtnici unaprjeđuju svoje poslovanje i ostvaruju značajne financijske uštede na troškovima za električnu energiju, rekla je Veselina Harabajs.

-Ova elektrana odličan je primjer konkretnih ušteda na računima koje donosi korištenje obnovljivih izvora i vlastita proizvodnja energije, koja osim toga doprinosi i većoj energetskoj neovisnosti i sigurnosti, smanjuje negativne emisije u okoliš i doprinosi razvoju lokalnog poduzetništva. Sve to su razlozi zbog kojih Udruženje obrtnika Poreč i Obrtnička komora Istarske županije žele potaknuti svoje članove – obrtnike na ovakvo ulaganje, rekao je Eros Sorić, tajnik Obrtničke komore Istarske županije.   

Prijave za grupnu nabavu kreću od  15. listopada kada će u Poreču biti održano prvo u nizu predavanja za članove Obrtničke komore Istarske županije. Na predavanju koje će održati stručnjaci Zelene energetske zadruge, moći će se saznati svi detalji grupne nabave, sve o procesu ugradnje solarne elektrane  te dogovoriti izlasci na teren, a nakon Poreča predavanja slijede i u Rovinju već 17.10., Umagu 22.10., Puli 23.10., Pazinu 29.10., Labinu 30.10. i Buzetu 4.11. 2024.

Kko su istaknuli na naš upit, obrtnici će nakon ovih besplatnih predavanja imati još mjesec dana vremena za prijavu Zelenoj energetskoj zadruzi za ugradnju solarne elektrane uz njihovu pomoć i posredništvo.

Foto Policijska uprava istarska

Uhvaćen na djelu: Vozio drogiran i bez dozvole, a skrivao i oružje “leptir”

poreč žatika

JESEN U POREČU: Svjetsko prvenstvo u hrvanju za veterane, Padel Week, izložba Tomislava Buntaka…