Krajem 202. godine krenula je jedna od najznačajnijih infrastrukturnih investicija u našoj županiji – probijanje druge cijevi tunela Učka. Projekt je vrijedan 200 milijuna eura, a radovi bi trebali trajati oko tri i pol godine. Na gradilištu je angažirano u prosjeku oko 500 radnika te stotinjak građevinskih strojeva od kojih su 10 posebne bušilice za probijanje druge cijevi tunela Učka istodobno s kvarnerske i istarske strane.
Radovi u poprilično napredovali. Već je prokopano gotovo tisuću metara druge cijevi tunela Učka.Svaki dan probije se novih 35 metara tunela koji će ukupno imati 5,6 kilometara dužine. Buši se i minira simultano s obje strane cijevi bez stajanja.
Do kraja proboja morati odradit će se oko 2.000 miniranja. Tunel buši jedna od tri najveće građevinske kompanije u svijetu. Radi se 24 sata dnevno u tri smjene, tako da nema puno odmora. Bez obzira na radova promet teče drugom trakom tunela, no malo se usporava, odnosno promet se zaustavlja na nekoliko minuta kada se izvode miniranja kojih bude tri do četiri puta na dan.
Kad sve bude gotovo konačno će Istra i Kvarner biti spojeni s autocestom u punom profilu i primjerice iz Zagreba do Istre stizat će se za malo više od dva sata.
Koncesionar, tvrtka Bina Istra, poručuje da se sve financira iz kredita.
“Kredite moramo vratiti do kraja koncesijskog razdoblja do 2040. godine. Koncesija je produžena za pet godina i 2040. država ostaje vlasnik cijele infrastrukture, svih 150 kilometara Istarskog ipsilona, financijski neopterećena i s gotovom infrastrukturom za koju godinu”, poručili su iz Bina Istre.
Kako je objavila ekipa RTL televizije koja je među prvima bila na gradilištu iz Bina Istre istaknuli su dvije specifičnosti ovog velikog posla – prva je velik broj miniranja a trebat će ih bar 2000. Ekipe na gradilištu moraju poštivati najstrože mjere sigurnosti da ne bi došlo do tehničke poteškoće i kako bi radnici ostali sigurni, objavili su u reportaži RTL. Na upit hoće li se nakon dovršetka ovih radova povećati cestarina iz Bina Istre kažu da neće.
“Nije praksa da kad se druga cijev tunela pusti u promet poveća cestarina. Sve će ostati nepromijenjeno po pitanju tarifa”, ističu i dodaju da kada dovrše radove do spoja sa zaobilaznicom Rijeke put Zagreb-Pula trajat će oko dva i pol sata.
U Istru u ovom trenutku dođe pet milijuna turista, a puštanjem u promet druge cijevi tunela očekuje da će se taj broj povećati, posebno turista s istoka Europe, objavili su na RTL-u.
Na upit kada će biti gotova veza kod Matulja naglasili su da imaju još malo manje od godinu i pol proboja te godinu za opremanje. Tunel će 2024. biti gotov. Paralelno će raditi tehničke i financijske ekipe a zatvaranju financijske konstrukcije za dovršetak na kvarnerskoj strani praktički do spoja Matulji. Planovi Bina Istre su da s tim radovima započnu već sljedeće godine i trajali bi tri godine te je projekt praktički vrlo brzo gotov uz dupliranje mosta Mirna i vijadukta Limska Draga.
Izvor RTL – Bina Istra