in

HRT upozorava na lažne poruke: Ako ovo dobijete odmah izbrišite!

Foto Gerd Altmann za Pixabay - Ilustracija

Cilj prijevare je navući potencijalnu žrtvu da preuzme zlonamjernu .zip arhivu u mailu koji je prethodno primio. U mailu se nalazi poveznica koja pokreće automatsko preuzimanje zlonamjernog sadržaja.

Hrvatska radiotelevizija (HRT) obavještava javnost kako su se posljednjih dana pojavile lažne poruke putem elektroničke pošte u kojima se nepoznate osobe predstavljaju kao odvjetnički uredi, te obavještavaju naše poslovne partnere da krše autorska prava.

HRT stoga ovim putem ističe kako su navedene poruke lažne i nemaju nikakve veze s javnim medijskim servisom, kao ni s odvjetničkim uredima koji se navode u tim porukama.

Lažne poruke mogu se prepoznati po naslovu „Obavijest o kršenju autorskih prava“ te nazivu navodnog odvjetničkog ureda, kao i po adresi elektroničke pošte, najčešće gmaila, iz koje je odmah vidljivo kako nemaju veze ni s HRT-om, ni s nekim stvarnim odvjetničkim uredom.

Ukoliko se primi navedena poruka, najbolje ju je odmah izbrisati, ne odgovarati na nju, niti kontaktirati pošiljatelja. Važno je ne upisivati nikakve osobne podatke jer je riječ o phisingu, odnosno obliku  internetske prijevare u vidu lažnih e-poruka koje izgledaju kao da su ih poslale legitimne organizacije, piše u priopćenju Hrvatska radiotelevizija.

Oglasio se i CERT, koji je u Hrvatskoj zadužen za kibernetičku sigurnost.

– Savjetujemo građane da obrate pažnju na ovaj tip prijevare te razmisle prije preuzimanja privitaka iz e-pošte. Provjerite adresu s koje vam je stigla poruka te ako je potrebno provjerite istinitost zahtjeva drugim kanalima komunikacije – poručili su iz CERT-a.

Poručili su građanima da se jave na mail: incident@cert.hr ili na njihovu web stranicu. Objasnili su i što je činiti ako je već preuzet malware: odspajanje uređaja s mreže, skeniranje uređaja antivirusnim alatom, ako je potrebno i moguće, vratiti uređaj na prethodno stanje korištenjem slike sustava (eng. backup). Preporučuje se vraćanje backupa na stanje prije zaraze uređaja, a ako to nije moguće, onda treba napraviti ponovnu instalaciju operacijskog sustava, izmijeniti sve lozinke koje su bile spremljene u sustavu, uključujući i one koje su pohranjene u internet pregledniku, prenosi portal 24 sata.

Dodali su i da nije pametno spremati lozinke u internetske preglednike, nego da je bolje koristiti upravitelj lozinkama.  

#phishing #internetprijevara #HRT #sigurnost #lažniemailovi #autorskaprava #oprez #cybersecurity #ITsigurnost #onlineprijevare #zlonamjeransoftwer #cert #kibernetičkasigurnost #hrvatska

kiša kišobran

Pred vratima promjena vremena

Izvrsni rezultati porečkih odbojkašica: Dvije medalje na međunarodnim turnirima