Nakon što se je prošle godine održao u Rovinju i izazvao veliku pažnju građana, ali i turista, ove godine čast da ugosti Festival multikulturalnosti pripao je Gradu Poreču.
Osmi po redu, Festival multikulturnosti, započeo je u 18 sati na Trgu slobode, a iako su najavljivali ružno vrijeme, raspjevani sudionici uspjeli su otjerati kišu. Skladbe La mula de Parenzo i Lipa Istro naša u izvedbi Ženske vokalane grupe „Le Parentine“ označile su početak programa Festivala, a nakon njih pozornicu su preuzeli gradonačelnik Poreča, Loris Peršurić i župan Istarske županije, Boris Miletić, koji su pozdravili sve prisutne te im se zahvalili na dolasku. Zahvale su osim njima, također od strane organizatora Upravnog odjela za talijansku nacionalnu zajednicu i druge etničke skupine Istarske županije, upućene zamjeniku gradonačelnika Grada Poreča Ugu Musizzi te zamjenici župana Istarske županije, Jessici Acquavita.
-Istra je otvorena regija, koja čuva svoju tradiciju i kulturu, ali poštuje i prihvaća različitosti. To je naša posebnost i bogatstvo, naglasio je istarski župan.
-U Poreču i Istri smo ponosni na svoje, ali poštujemo i tuđe, zato nam je drago da je naša Istra mozaik različitosti koje su naše bogatstvo, naglasio je gradonačelnik Poreča.
Na pozornici ovogodišnjeg Festivala deset amaterskih udruga nacionalnih manjina Istarske županije i kulturno-umjetničkih društava predstavilo je svoju tradiciju i običaje kroz pjesmu i ples, i to redom: Slovensko kulturno društvo “Istra, Makedonsko kulturno društvo Istarske županije „Sv. Kiril i Metodij“, Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre, Društvo perojskih Crnogoraca „Peroj 1657“, Srpski kulturni centar u Istri , Udruga Roma Istre, Mađarsko kulturno društvo „Moricz Zsigmond“, KUD „Bosna“ Istarske županije te Makedonski kulturni forum, a kao prava poslastica na kraju, sudionici Festivala, sve su prisutne obradovali zajedničkim spletom kola nacionalnih manjina.
Osim plesa i pjesme, na Trgu slobode, Udruge nacionalnih manjina, KUD „Bosna“ Istarske županije, Zajednica srba u Istri, Srpsko kulturno društvo Istre „Nikola Tesla“ Pula, Mađarsko kulturno društvo „Moricz Zsigmond“, Slovensko kulturno društvo „Istra“, Makedonsko kulturno društvo Istarske županije „Sv. Kiril i Metodij“, Društvo perojskih crnogoraca „Peroj 1657“, Srpski kulturni centar u Istri i Udruga Albanaca Istarske županije, na štandovima podno pozornice, predstavili su svoju izložbu radova te narodne nošnje, ali i svoja, moramo priznati, odlična nacionalna jela kojih se nitko nije mogao zasititi.
Prepun trg, zajednički ples i pjesma i pripadnika manjina s domaćima i turistima, te vesela atmosfera još jednom je potvrdila kako Istarska županije slavi svoju multikulturalnost i toleranciju.