
U Gradskoj galeriji Pula u petak 4. travnja u 20 sati otvara se samostalna izložba „Ruke” likovnog umjetnika Elvisa Bertona iz Pazina. Na pulskoj izložbi, kojom ujedno obilježava 25 godina priznatog umjetničkog djelovanja, Berton će prvi put predstaviti istoimeni ciklus od 15-tak slika na platnu većinom srednjih i velikih formata. „Rukama dodirujemo, grlimo, neverbalno komuniciramo, pišemo, stvaramo i uništavamo, jedemo, radimo, slikamo, obavljamo raznorazne (svakodnevne) stvari, zato sam ih i postavio kao glavni motiv istoimenog ciklusa slika koji je nastao u posljednjih pet godina, a inspiriran je međuljudskim odnosima, životnim situacijama kao i socijalnim, društvenim te osobnim emotivnim i psihičkim stanjima”, pojasnio je Berton.
Kustos izložbe Mladen Lučić u predgovoru kataloga ističe:
Možda više nego ikad ranije autor se sada metaforički bavi čovjekom, odnosno njegovu intimu, strasti, osjećaje i duhovna kolebanja prikazuje maštovitom igrom ruku. Odgovor zašto je autor izabrao upravo ruke kako bi pomoću njih izrazio svoj pogled na međuljudske odnose, socijalne amplitude, psihička stanja društva kao i osobne emocije možemo potražiti u eseju francuskog povjesničara umjetnosti Henria Focillona Pohvala ruci iz 1934. godine:…Veliki su umjetnici poklanjali izuzetnu pažnju studiji ruku. Kao ljudi što više od drugih smrtnika žive rukama, oni su osjetili njihovu silnu moć. Umjetnost je proizvod ruku. One su instrument stvaranja, ali prije svega i organ spoznaje. Ruka dodiruje svijet, ona ga osjeća, podčinjava, preobražava. Ona se ne zadovoljava postojećim već želi stvoriti ono čega nema…
Stoga je logično da Berton svoju sadašnju priču pripovijeda upravo pomoću ruku kao nijemih tumača različitih ljudskih, ali i autorovih fizičkih, psihičkih i emotivnih stanja. Svojim klupčanjem, preklapanjem, gomilanjem i ispresijecanjem Bertonove ruke ekspresivno tumače odnose žene i muškarca, pričaju o spajanjima i rastancima ili govore o sputanosti i slobodi. Slike su svjesno rađene horror vacui manirom koja potencira nemir i kolebanja ljudske psihe, a potenciraju je razlomljene i koloristički impulzivne pozadine koje se mogu iščitati i kao meta projekcije priče koju nam ruke kazuju. Te pozadine, rađene kao određeni patchwork geometrijskih, apstraktnih i figurativnih prikaza, često se pretapaju s prvim planom kompozicija, stiliziranim rukama koje su najčešće crne boje a svojim plesom prizivaju vegetabilne motive i Matissovsku arabesku. Time je autor, iako se sada ikonografski odredio za metaforičnost, oniričnost i fantazmagoričnost, ostao vjeran prirodi kao svojoj prvoj, omiljenoj i prepoznatljivoj temi. Elvis Berton je i ovim ciklusom zadržao samosvojnost i nepredvidivost svog autorskog izraza te potvrdio svoj nemirni istraživački duh koji ga je na krilima marginalnog likovnog izraza ustalio kao specifičnog eksperimentatora u kontekstu recentnih istarskih umjetničkih praksi.
Izložba će biti otvorena do 29. travnja.
Elvis Berton rođen je 1970. u Pazinu. Likovni put započinje 1996. godine, a četiri godine kasnije kreće njegova bogata izlagačka djelatnost. Dosad je izlagao na 40 samostalnih i više od stotinu skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu (Austrija, SAD, Poljska, Nizozemska, Francuska, Slovačka, Slovenija, Italija, BiH, Srbija). Osvrt o njegovu umjetničkom radu dali su brojni hrvatski likovni kritičari, a struka ga je za stvaralaštvo u više navrata nagradila. Njegov rad Ni gušter, ni bik, ni mačka (iz ciklusa Beštije) ušao je u Zbirku marginalne umjetnosti Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Od 2008. godine član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika, a od 2014. i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Živi i stvara u Katunu Trviškom u okolici Pazina.
#ElvisBerton #Ruke #izložba #GradskaGalerijaPula #likovnoumjetnost #Pula #Istra #slikarstvo #umjetnost #kultura #vizualnaumjetnost #HDLU #Hrvatska #galerija #umjetničko stvaralaštvo #Matiss #horrorvacui #slike #socijalnaumjetnost