in

Izabrana istarska kulturna vijeća – Na čelu većine poznate ravnateljice

Vijeće za zaštitu materijalne kulturne baštine i muzeologiju

Ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine Elena Uljančić izabrana je ponovno za predsjednicu Vijeća za muzeologiju i materijalnu baštinu Istarske županije. To je vijeće jedno od ukupno sedam kulturnih vijeća, osnovanih  pri Upravnom odjelu za kulturu i zavičajnost za pojedina područja umjetničkog i kulturnog stvaralaštva u svrhu predlaganja ciljeva kulturne politike i mjera za njezino provođenje, a posebice radi predlaganja programa javnih potreba u kulturi za koji se sredstva osiguravaju iz proračuna Istarske županije te ostvarivanja utjecaja kulturnih djelatnika i umjetnika na donošenje odluka važnih za kulturu i umjetnost. Osim Uljančić u vijeću za muzeologiju je i njen radni kolega iz porečkog muzeja, Gaetano Benčić iz Tara kojeg je predložila Talijanska unija, saznajemo od županijskog pročelnika za kulturu Vladimira Torbice.

Ali Uljančić nije jedina Porečanka na čelu kulturnih vijeća. Spomenimo i druga imena. Kako saznajemo od Torbice, u Vijeću za književnost i izdavaštvo kao članovi su ravnatelji porečke i umaške gradske knjižnice Irides Zović i Neven Ušumović (predsjednik), u Vijeću za zaštitu nematerijalne kulturne baštine su Rosanna Bubola iz Buja kao prijedlog Talijanske unije, te kao predsjednica Porečanka Ivona Orlić, inače ravnateljica pazinskog Etnografskog muzeja. Potom u Vijeću za vizualne umjetnosti je kao predsjednica Porečanka Ketrin Miličević Mijošek, inače ravnateljica Muzeja suvremene umjetnosti Istre u Puli. U Vijeću za glazbeno, glazbeno-scenske i filmske djelatnosti za predsjednicu je imenovana Porečanka Gordana Restović koja radi u Pula Film Festivalu, te voditelj scenske djelatnosti u porečkom Pučkom otvorenom učilištu David Belas.

Članovi vijeća biraju se na natječaju. Svako pojedino kulturno vijeće ima pet članova, a njihov mandat traje četiri godine. Osim Vijeća za zaštitu materijalne kulturne baštine i muzeologiju, IŽ ima i Vijeće za glazbeno, glazbeno-scenske i filmske djelatnosti, Vijeće za književnost i izdavaštvo, Vijeće za vizualne umjetnosti, Vijeće za nove medijske kulture, Vijeće za međunarodnu kulturnu suradnju i Vijeće za zaštitu nematerijalne kulturne baštine.

Podsjetimo. Županijski odjel za kulturu raspisao je javni poziv za predlaganje kandidata za članove kulturnih vijeća lani krajem rujna.

Jedan od glavnih ciljeva članova vijeća odmah nakon imenovanja bit će rad na Istarskoj kulturnoj strategiji u razdoblju do 2027. godine. Svako pojedino kulturno vijeće ima pet članova, a njihov mandat traje četiri godine.

Pravo predlaganja kandidata za članove kulturnih vijeća Istarske županije imaju institucije i udruge u djelatnosti kulture i umjetnosti Istarske županije, te pojedinci koji djeluju u području kulture i umjetnosti Istarske županije.

Kandidati za članove kulturnih vijeća mogu biti kulturni djelatnici i umjetnici s područja Istarske županije, koji svojim dosadašnjim dostignućima i poznavanjem problematike utvrđivanja i provedbe kulturne politike, mogu pridonijeti ostvarenju ciljeva zbog kojih su vijeća osnovana.

Pravilo je da se jedan član kulturnih vijeća imenuje iz redova pripadnika talijanske nacionalne zajednice na prijedlog Talijanske unije.

korona covid unsplash ilustracija doktor maska

Istra u četvrtak: Malo bolje brojke nego proteklih dana

Foto Crveni križ Poreč

Poreč: Uspješna akcija – Dva nova darivatelja krvi