Koncem proteklog tjedna u Zagrebu je održana svečanost dodjela godišnjih nagrada Hrvatskog muzejskog društva za ostvarenja realizirana u 2020. godini. U kategoriji realiziranih izdavačkih projekata nagrađena je publikacija “Predi predi hći moja: Vodič za djecu kroz zbirku Proizvodnja tekstila, odjeće i obuće, odijevanje i osobni predmeti“ autorice Mirjane Margetić, muzejske savjetnice pedagoginje i kustosice u izdanju Etnografskog muzeja Istre. U obrazloženju Hrvatskog muzejskog društva ova je publikacija nagrađena jer „na jednostavan, stručan i zabavan način djeci približava istarsku tradicijsku odjeću kroz jednu od najkompleksnijih zbirki Etnografskog muzeja Istre – Proizvodnja tekstila, odjeće i obuće, odijevanje i osobni predmeti“.
Podsjećamo da je Vodič tematski i sadržajno namijenjen djeci od devet do petnaest godina. Maskota Vodiča je Ššiško, simpatični lik šišmiša inspiriran lokacijom muzeja, koji duhovitim opaskama, pitalicama i natuknicama potiče djecu na čitanje i razmišljanje o tradicijskoj odjeći Istre. Osim likovno, Ššiško se pojavljuje i u obliku personaliziranog označivača stranica. Format izdanja je školski, odnosno A5, korištene su prirodne boje koje asociraju na nošnju (smeđa), hrbat i džep prošiveni su crvenim koncem, a detalji u tekstu važni za zapamtiti istaknuti su na lažnom post-it papiriću. Tematska poglavlja radi lakšeg snalaženja označena su različitim bojama prema naslovima u sadržaju. Kroz priče o predmetima, tekstove i pitalice djeca mogu naučiti kako je od stabljike lana nastala košulja, ili od klupka vune topli kaput. Nadalje, djeci se želi skrenuti pozornost na multikulturalnost, različitosti i specifičnosti odijevanja kroz primjere odjeće hrvatskog, talijanskog stanovništva (nošnja Vodnjana), te narodne nošnje iz Peroja. Jedan je od ciljeva je da ovo izdanje, između ostalog, posluži i kao priprema nastavnicima za dolazak u muzej ili dodatna literatura u sklopu Zavičajne nastave.
Na početku Vodiča čitatelje se upoznaje s pazinskim Kaštelom u kojem je muzej smješten, zatim sa samim Etnografskim muzejom Istre, s poslom kustosa te što je i kako je nastala Zbirka odjeće. Slijedi poglavlje o procesu tkanja i svih potrebnih postupaka koji dovode do izrade materijala potrebnog za izradu odjeće. Predmeti u Zbirci podijeljeni su na žensku, dječju i mušku odjeću i opremu te su u tim grupacijama i prikazani u Vodiču. U poglavlju Tradicijska odjeća djeca se upoznaju s pojmom narodna nošnja kao uvod u tematske cjeline Ženska odjeća i Muška odjeća i oprema. Na krajevima ovih poglavlja nalazi se rječnik tradicijskih pojmova vezanih uz odijevanje. Predmeti dječje kulture (koji su na žalost brojčano slabo zastupljeni u ovoj Zbirci) prikazani su u zadnjem poglavlju Dječja odjeća i oprema. Jedan od razloga što ove građe ima manje od ostale je taj da se dječja odjeća možda najviše „uništavala korištenjem“, ali i nasljeđivanjem. S druge strane stručni interes sakupljača kustosa u ranijem periodu, nije bio fokusiran na ovu vrstu građe.
Doprinos Vodiča je u očuvanju i prezentaciji materijalne i nematerijalne kulturne baštine iz fundusa muzeja, kao i obogaćivanje muzejskih izdanja. Predmeti su dočarani kroz fotografije i opise, a jezik kroz dijalektalne nazive. Ovaj Vodič prvi je od muzejskih izdanja Etnografskog muzeja Istre namijenjenih djeci, a promoviran je na Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja. 2020. godine. Glavni urednik izdanja je Danko Dujmović, oblikovanje potpisuje Tina Erman Popović (Lastik studio), autor ilustracija je Marko Cerovac, a prijevod na talijanski jezik izradila je Vanesa Begić. Vodič za djecu „Predi predi hći moja“ na natječaju “Hrvatska lijepa knjiga za 2020. godinu“ Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu od pristiglih rekordnih 210 izdanja uvršten je među 18 koje ulaze u izbor na natječaj za “Best Book Design from all over the World” u 2021. godini.