Tradicionalni istarski kalendar Jurina i Franina za 2024. godinu izlazi iz tiska i bit će predstavljen u četvrtak, 23. studenog u 12 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula (Kandlerova 39). Ove godine ovaj zavičajni godišnjak slavi 101. rođendan. Prvi broj Jurine i Franine tiskan je u Trstu koncem 1922. za 1923. godinu. Nakon povlačenja urednika i izdavača Miroslava Sinčića 2018. godine pojavljuje se Drago Orlić sa čuvenom rečenicom: Ne smimo puštiti da se Jurina i Franina zatare, te ponovo pokreće izdavanje kalendara za 2019. godinu. Za vrijeme pripreme broja za 2022. godinu Drago Orlić nas, nažalost, napušta i urednikom postaje Vlado Mandić, a od ove godine je to Robert Buršić. Izdavač je posljednjih nekoliko godina 5d12 iz Poreča. Realizacija projekta je svih ovih godina podržava Upravni odjel za kulturu i zavičajnost Istarske županije.
U novom broju za 2024. godinu na na 224 stranica časopis donosi pregršt priloga dugogodišnjih suradnika, uglednih novinara, publicista, gospodarstvenika, književnika i kulturnih djelatnika, a teme se odnose na događaje, pojavnosti, ljude i predmete vezane za i oko Istre. U ovom broju se pojavljuju i novi suradnici prisutni u medijskom prostoru Istre i šire.
Na naslovnici je fotografija Paza, gdje je slijepog dječaka ondašnji župnik uputio u veliki Beč naučiti svirati orgulje.
Na početku iskazujemo počast uvaženom preminulom znanstveniku Miroslavu Bertoši, dugogodišnjem suradniku, a potom i članu uredništva, Davoru Šišoviću.
U kalendaru objavljujemo inventuru 30-godišnjeg djelovanja Istarske županije, nesumnjivo jedne od najrazvijenijih regija u Hrvatskoj.
Prisjećamo se teških nevolja Istrana u Velikom ratu, potonuća austrougarske krstarice s brojnim mornarima početkom rata, koja je izgrađena u Puli, potom i potonuća velikog broja i drugog brodovlja u istarskom akvatoriju, te strašne tragedije na pulskoj plaži Vergaroli.
Jurina i Franina 2024. bilježi nekoliko obljetnica: 170 godina rođenja Antona Smareglija, 140 godina Zavičajnog muzeja Poreštine, 125 godina Prve hrvatske gimnazije u Pazinu, 70 godina smrti Mija Mirkovića – Mate Balote, 55 godina djelovanja Čakavskog sabora, 30. izdanje Sa(n)jma knjige u Puli.
Pišemo o Marinu Cettini, briljantnom galeristu i vlasniku kultnog caffe bara Dante u Umagu.
Otkrivamo da je danas Pula grad studenata. I da su se, ne tako davno, u Puli održavale utrke konja, da je na pulskim ulicama i trgovima bilo osebujnih ljudi, čudaka i ridikula, da je u pulskom zatvoru završila baba vračara, optužena za prijevaru…
Govorimo o filmu – o brojnim svjetskim filmovima snimljeni u Istri, o tradicijskoj glazbi i popularnom ča-metal bendu, te kako sopele i roženice prate i svatove i pogrebe.
Rubriku Sliku mile Istre naše ispunili su fotografi Karmen Orlić i Denis Gržetić.
Zanimljivo je štivo o Grožnjanu – gradu jazza, i o Roču, parku skulptura na otvorenom. U Roču – ovaj put na kajkavskom – ražunuaju Jurina i Franina.
Podsjećamo na pad nekad suvremenog porečkog vinskog podruma – Cantine. Saznajemo i kako je dipl. inž. građevinarstva Dino Ružić sanirao graditeljsku baštinu diljem Istre.
I dalje: Hoće li turisti istjerati ovce sa Stancije Guran kod Vodnjana, koje konje uzgajaju na Stanciji Huber kod Rovinja, koji je to naš brek u našoj korti.
Objavljujemo, s današnjeg gledišta, jednu nevjerojatnu činjenicu: tridesetih godina 19. stoljeća Istrani su bili jako sumnjičavi prema sadnji krumpira, uvjereni da time direktno ugrožavaju uzgoj – vinove loze.
U ovom broju objavljujemo crteže, slike i karikature Jurine i Franine sedmero istarskih autora.
Priložen je i poseban dodatak: Mapa Istre s lokacijama na kojima su se snimali filmovi svjetske produkcije.
Kraj smo začinili slatkim i pjesmom: priču o vrsaranskim amaretima s lješnjacima i pjevanjem kantautora Daniela Načinovića: Panin za penzionera i sedan dek parizera.
Kalendar Jurina i Franina bit će zanimljivo štivo i lijep blagdanski dar – za dobru ruku.
Časopis će se moći kupiti u knjižarama od druge polovice studenog, ili naručiti online na jurinaifranina@gmail.com