Donosimo ciklus o istarskim kaštelima. Danas predstavljamo priču o Pazu i Posertu iz publikacije Istarske županije pod nazivom “Istarski kašteli”.
Ladanjske rezidencije vladara
Godine 1064. kralj i budući car Svetog Rimskog Carstva Henrik IV. darovao je svom vjernom markgrofu Kranjske i Istarske marke Ulriku I. od Weimara dvadeset kraljevskih selišta u posjedima diljem istočne granice Istre. Među tim imanjima spominje se i selo Sv. Martin. Markgrofov sin grof Ulrik II. prepustit će pak akvilejskoj crkvi 1102. godine, između ostaloga, i kaštel Sv. Martin. Ova dva dokumenta stoga jasno rasvjetljavaju povijesni period u kojem je kraj crkvice sv. Martina iznad Letajskog potoka podignut prvi kaštel. Nažalost, daljnja sudbina ove utvrde gotovo je u potpunosti nepoznata. Kaštel Sv. Martin nestaje iz povijesnih izvora već u XIII. stoljeću. Nije moguće utvrditi je li originalni kaštel bio razoren ili je jednostavno napušten nakon što je izgubio svoju stratešku važnost po osvajanju istočne obale Istarskog poluotoka i pomicanjem granice Svetog Rimskog Carstva s Učke na rijeku Rječinu. U svakom slučaju, od XV. stoljeća u povijesnim se izvorima javlja novi toponim, selo Posert koje je, uz Kožljak, od kuće Gotnik naslijedila obitelj Mojsijević iz Senja.
Simbol luksuza regionalnih vlastelina
Upravo za vrijeme vladanja Mojsijevića na lokalitetu Posert podiže se novi kaštel koji će u povijesnim izvorima nositi ime Šabec (njem. Shabez). Najnovija arheološka istraživanja ukazuju na to da je utvrda bila prvenstveno rezidencijalne prirode, lišena bilo kakve ozbiljnije vojnostrateške vrijednosti. Posert je tako uplivao u ranonovovjekovno razdoblje kao ladanjska rezidencija vladara Kožljaka, simbol luksuza regionalnih vlastelina. No, činjenica da nije bio sagrađen za vojne svrhe ubrzo se pokazala fatalnom. Kaštel je pretrpio kobne udarce za vrijeme mletačko-austrijskih ratova u XVII. stoljeću nakon kojih se više nikada nije oporavio. Obitelj Barbo, koja je 1529. naslijedila kako Kožljak tako i Posert, tada je posve napustila ovaj kaštel i sagradila novu ladanjsku rezidenciju u baroknom stilu na susjednom brdu, dvorac Belaj.
Paz u srednjovjekovlje ulazi kao selo Paz, na visokom brijegu iznad Boljunskog polja, udaljen od Poserta svega dva kilometara zračne linije, također je započeo svoju srednjovjekovnu povijest kao selo, no znatno kasnije. Prvi spomen ovog mjesta seže u kasno XIII. stoljeće kada je akvilejski patrijarh imenovao stanovitog Fricila njegovim gospodarom. Ovoj obitelj, koja se u povijesnim izvorima javlja pod imenom „od Paza”, gubi se trag u XIV. stoljeću kada posjed prelazi prvo u ruke grofova Goričkih i potom 1374. pod vlast Habsburgovaca. Sljedeći poznati vladar Paza bila je plemenita švapska kuća Walderstein koja je u Istri držala i Račice. Za vrijeme njihove uprave u Pazu je već postojao kaštel, no utvrda je poprimila konture po kojima je raspoznatljiva do danas tek za vrijeme vladanja obitelji Barbo, Waldersteinovih nasljednika. Naime, 1570. godine pod Messaldom Barbom kaštel Paz je temeljito pregrađen i pretvoren prvenstveno u rezidencijalno zdanje. Messalda, doduše, povijest neće pamtiti po građevinskim projektima, ovaj je gorljivi protestant u trenutku bijesa ubio vlastitog sina Kastelmana, koji je ostao vjeran katoličanstvu. Zbog ovog je okrutnog ubojstva gospodar Kožljaka, Poserta i Paza bio uhićen, osuđen na smrtnu kaznu odsijecanjem glave te smaknut na glavnom trgu u Ljubljani 1589. godine. Za razliku od Poserta, Paz je preživio ratna pustošenja XVII. stoljeća, no 1668. cijelo Kožljačko gospodstvo, koje je uključivalo i ovaj kaštel, prešlo je kupoprodajnim ugovorom u ruke obitelji Auersperg. Gubitkom funkcije rezidencije vladarske obitelji i delegiranih kapetana Paz je počeo propadati te je s vremenom poprimio današnju makabrističnu vizuru.
Uz Draguć u lancu cerovljanskih kaštela
Oba kaštela danas se saniraju i priprema se teren za temeljitu restauraciju koja će uz potporu Općine Cerovlje, Istarske županije i europskih fondova za regionalni razvoj zasigurno započeti novu eru u bogatoj povijesti Poserta i Paza.
Nadomak Paza nalazi se Draguć, također srednjovjekovni kaštel u općini Cerovlje, koji se projektom „REVITAS II – Nadgradnja revitalizacije istarskog zaleđa i turizma u istarskom zaleđu” sufinanciranim sredstvima Europske unije u sklopu Operativnog programa Slovenija – Hrvatska 2007. – 2013. razvio u važan centar istarskog srednjovjekovnog zidnog slikarstva kao sjedište Kuće fresaka. Tročlani lanac cerovljanskih kaštela stoga ima odličan potencijal razviti se u istaknutu kulturno-turističku destinaciju.
Kašteli Posert i Paz danas se saniraju i priprema se teren za temeljitu restauraciju koja će uz potporu Općine Cerovlje, Istarske županije i europskih fondova za regionalni razvoj zasigurno otvoriti novu eru u njihovoj bogatoj povijesti.
Okrutni ubojica Messaldo Barbo
Messaldo Barbo, gospodar Paza, kaštel je 1570. temeljito pregradio i pretvorio u rezidencijalno zdanje. No, ovaj gorljivi protestant u povijesnoj je memoriji zapamćen po stravičnoj epizodi: u trenutku bijesa ubio je vlastitog sina Kastelmana koji je ostao vjeran katoličanstvu. Zbog ovog je okrutnog ubojstva uhićen i osuđen na smrtnu kaznu odsijecanjem glave te je smaknut na glavnom trgu u Ljubljani 1589. godine.
Autor teksta dr. Josip Banić
Izvor teksta – Istarski kašteli, publikacija u izdanju Istarske županije
Fotografije nastale u okviru TAKE IT SLOW projekta Programa CBC INTERREG VA Italija – Hrvatska 2014. – 2020. u okviru kojeg je Istarska županija otvorila posjetiteljski centar Kuća kaštela u Momjanu
O projektu
Pametni i spori turizam jadranskog naslijeđa budućnosti (TAKE IT SLOW) predstavlja strateški projekt INTERREG VA CBC Italija Hrvatska programa 2014-2020 koji će upravljati i promovirati jadransku regiju kao zelenu, pametnu, održivu, dostupnu prekograničnu turističku destinaciju usmjerenu promociji koncepta sporog turizma.
Opći cilj projekta je povećati prosperitet i potencijal zelenog rasta mediteranskih otoka, priobalja i unutrašnjosti projektnog područja kao visoko specijaliziranih TAKE IT SLOW destinacija, stimuliranjem prekograničnog partnerstva radi postizanja opipljivih promjena u upravljanju destinacijama. Projekt će se usredotočiti na potencijale prirodne i kulturne baštine za razvoj održivog turizma u cilju postizanja ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije zajedničke prekogranične jadranske turističke destinacije omogućavajući regionalnim i lokalnim dionicima razmjenu znanja, razvoj i provedbu pilot-projekta te testiranje novih politika, proizvoda i usluga.
U okviru projekta TAKE IT SLOW otvorit će se Posjetiteljsko interpretativni centar Kuća istarskih kaštela, koji će se umrežiti i promovirati zajedno s ostalim centrima i lokalitetima prirodne i kulturne baštine u Hrvatskoj i Italiji. U centru će se prezentirati kulturna ruta istarskih kaštela, tipični proizvodi i gastronomija kao nišni sektori koji otvaraju nove mogućnosti prezentacije prirodne i kulturne materijalne i nematerijalne baštine.
Provedba projekta službeno je započela online kick-off sastankom projektnih partnera održanim 29. i 30. srpnja 2020.godine.
Link na stranicu programa: https://www.italy-croatia.eu/
Projekt: Pametni i spori turizam jadranskog naslijeđa budućnosti
Akronim: TAKE IT SLOW
Programe: Interreg V-A Italija-Hrvatska CBC Program 2014-2020
Trajanje: 01. lipnja 2020. godine – 31. prosinca 2022. godine
Budžet: 3.764.695,71 EUR
Financiranje: 85% Europski regionalni razvojni fond, 15% partnerske organizacije
Vodeći partner: Dubrovačko-neretvanska županija
Projektni partneri: Javna ustanova razvojna agencija Šibensko-kninske županije, Javna ustanova RERA SD za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilište u Zadru, Istarska županija, Autonomna regija Friuli Venezia Giulia, Regija Veneto, Regija Emilia-Romagna, Regija Marche, Regija Abruzzo, Regija Molise, Konzorcij javnog teatra Puglia i pridruženi partner Regija Puglia.