Donosimo ciklus o istarskim kaštelima. Danas predstavljamo priču o Pazinu iz publikacije Istarske županije pod nazivom “Istarski kašteli”.
Kaštel iz kojeg su vladali moćnici
Smješten na impresivnoj strateškoj poziciji iznad Pazinske jame i rijeke Pazinčice na 361 metru nadmorske visine pazinski kaštel dominira krajolikom i predstavlja jedno od najimpresivnijih fortifikacijskih zdanja istarskog srednjovjekovlja.
Ovaj kaštel u srednjovjekovno doba ulazi kao svjetovno dobro porečke crkve. Naime, 7. lipnja 983. godine car Svetog Rimskog Carstva Otton II. u Veroni je izdao službenu diplomu porečkom biskupu Adamu potvrđujući prava i zemlje njegove biskupije. Upravo među tim posjedima koji se
spominju u diplomi krije se prvi povijesni spomen kaštela Pazin.
Neprikosnoveni centar grofova Goričkih u Istri
Prava nad kaštelom i naseljem koje se razvija podno njega, takozvanim Starim Pazinom, isprva su dijelili porečki biskupi i akvilejski patrijarsi. No, već u XI. stoljeću stvarna vlast nad cijelim kompleksom dolazi u ruke istaknute plemićke obitelji koja se nazivala po svojim posjedima
u Istri i Kranjskoj, kuće Črnigrad-Šumberk. Rodonačelnik ove dinastije Majnard bio je rodbinski povezan s vladajućim akvilejskim patrijarhom, a istovremeno je služio i kao advokat porečke biskupije. Upravo su mu te okolnosti omogućile da nesmetano zavlada Pazinom i položi temelje
gospodstva iz kojeg će se kasnije razviti Pazinska knežija.
Ubrzo nakon Majnardove smrti jedini živući nasljednik kuće Črnigrad-Šumberk ostala je njegova kći Matilda, „grofica Pazina” koja se udala za znatno starijeg, ali nadasve moćnog udovca grofa Engelberta III. Goričkog. Preko tog strateškog braka s bogatom istarskom nasljednicom
kuća Gorica širom si je otvorila vrata za ekspanziju diljem istarskog poluotoka. Između ostaloga, grofovi Gorički postali su nasljedni advokati porečke crkve i gospodari Pazina, zauvijek promijenivši povijesni tijek Istre i ovog ključnog kaštela.
Do 1374. godine izdanci obitelji Gorica upravljali su svojim posjedima u Istri upravo iz Pazina, centra svoje regionalne uprave. Činjenica da je za osobnu rezidenciju grofova Goričkih u Istri bio izabran baš ovaj kaštel značajno je utjecala na daljnji razvoj Pazina. Profiliravši se u neprikosnoveni centar toga dijela Istre, Pazin je zadržao svoj centralni položaj i nakon izumrća istarske grane kuće Gorica 1374. godine.
Moćni simbol habsburške Istre
Pod habsburškom upravom kaštel je nastavio svoj život kao nepokolebljivi simbol najvišeg predstavnika austrijskih (nad)vojvoda u Istri, kapetana Pazinske knežije. Sve je to doprinijelo monumentalizaciji kaštela, zdanja koje je osim svojih vojnostrateških funkcija moralo zrcaliti i stanovitu simboličku važnost koju je imalo kao sjedište najviših predstavnika vrhovne vlasti. Od svih istaknutih obitelji koje su vladale Pazinom kao kapetani Knežije, kuća Mosconi ostavila je najviše traga na samome kaštelu koji je svoje današnje konture poprimio velikim dijelom upravo za
razdoblja njihove uprave (1532. – 1558.).
Pazin je bio kratkotrajno osvojen 1508. godine kada je mletačka vojska u svojevrsnom Blitzkriegu zaposjela cijelu austrijsku Istru sve do Rijeke. Međutim, Venecija je ubrzo bila prisiljena napustiti najveći dio netom okupiranih posjeda zbog ratovanja na drugim bojištima. Pazin se vratio
pod vlast Habsburgovaca pod čijim je žezlom ostao sve do XVII. stoljeća, kada su austrijski nadvojvode odlučili prodati najveći dio prava nad cijelom Knežijom. Zadnji kupac Pazina i pripadajuće grofovije bio je 1766. modenski grof Antonio Montecuccoli, čija će obitelj ovim vlastelinstvom vladati do 1848. godine.
Jedna od najočuvanijih srednjovjekovnih utvrda
Pazin je danas jedno od administrativnih središta Istarske županije, zrcaleći tako svoju povijesnu ulogu kao jedan od glavnih gradova medievalne Istre. Pazinski kaštel, simbol goričke i potom habsburške Istre, ostaje jedna od najbolje očuvanih srednjovjekovnih utvrda Poluotoka, a u njemu djeluju Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina.
U krvi ugušeni ustanci podanika pazinskih kapetana
Vladavina Habsburgovaca u Pazinu, odnosno kapetana Pazinske knežije kao predstavnika austrijskih (nad)vojvoda u Istri, nosila je sa sobom i negativne posljedice. Pazinsko je stanovništvo bilo opterećeno raznim propisanim daćama. U nekoliko navrata kroz XV. i XVI. stoljeće podanici pazinskih kapetana pobunili su se protiv previsokih potraživanja svojih gospodara. No, ustanci su redovito bili ugušeni u krvi.
Autor teksta dr. Josip Banić
Izvor teksta – Istarski kašteli, publikacija u izdanju Istarske županije
Fotografije nastale u okviru TAKE IT SLOW projekta Programa CBC INTERREG VA Italija – Hrvatska 2014. – 2020. u okviru kojeg je Istarska županija otvorila posjetiteljski centar Kuća kaštela u Momjanu
O projektu
Pametni i spori turizam jadranskog naslijeđa budućnosti (TAKE IT SLOW) predstavlja strateški projekt INTERREG VA CBC Italija Hrvatska programa 2014-2020 koji će upravljati i promovirati jadransku regiju kao zelenu, pametnu, održivu, dostupnu prekograničnu turističku destinaciju usmjerenu promociji koncepta sporog turizma.
Opći cilj projekta je povećati prosperitet i potencijal zelenog rasta mediteranskih otoka, priobalja i unutrašnjosti projektnog područja kao visoko specijaliziranih TAKE IT SLOW destinacija, stimuliranjem prekograničnog partnerstva radi postizanja opipljivih promjena u upravljanju destinacijama. Projekt će se usredotočiti na potencijale prirodne i kulturne baštine za razvoj održivog turizma u cilju postizanja ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije zajedničke prekogranične jadranske turističke destinacije omogućavajući regionalnim i lokalnim dionicima razmjenu znanja, razvoj i provedbu pilot-projekta te testiranje novih politika, proizvoda i usluga.
U okviru projekta TAKE IT SLOW otvorit će se Posjetiteljsko interpretativni centar Kuća istarskih kaštela, koji će se umrežiti i promovirati zajedno s ostalim centrima i lokalitetima prirodne i kulturne baštine u Hrvatskoj i Italiji. U centru će se prezentirati kulturna ruta istarskih kaštela, tipični proizvodi i gastronomija kao nišni sektori koji otvaraju nove mogućnosti prezentacije prirodne i kulturne materijalne i nematerijalne baštine.
Provedba projekta službeno je započela online kick-off sastankom projektnih partnera održanim 29. i 30. srpnja 2020.godine.
Link na stranicu programa: https://www.italy-croatia.eu/
Projekt: Pametni i spori turizam jadranskog naslijeđa budućnosti
Akronim: TAKE IT SLOW
Programe: Interreg V-A Italija-Hrvatska CBC Program 2014-2020
Trajanje: 01. lipnja 2020. godine – 31. prosinca 2022. godine
Budžet: 3.764.695,71 EUR
Financiranje: 85% Europski regionalni razvojni fond, 15% partnerske organizacije
Vodeći partner: Dubrovačko-neretvanska županija
Projektni partneri: Javna ustanova razvojna agencija Šibensko-kninske županije, Javna ustanova RERA SD za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilište u Zadru, Istarska županija, Autonomna regija Friuli Venezia Giulia, Regija Veneto, Regija Emilia-Romagna, Regija Marche, Regija Abruzzo, Regija Molise, Konzorcij javnog teatra Puglia i pridruženi partner Regija Puglia.