Trajanje: 30. kolovoza – 11. rujna – kamenolom Montraker, Vrsar
U ponedjeljak, 30. kolovoza s radom počinje 31. međunarodna studentska kiparska škola Montraker. Posjetitelji mogu pratiti rad sudionika sve do 11. rujna od ponedjeljka do subote 8 – 12 i 16 – 19 sati.
Ove će godine u radu škole sudjelovati sljedeće akademije:
Akademija likovnih umjetnosti Zagreb
mentor: Alem Korkut
studentica: Marina Brkić
Akademija primijenjenih umjetnosti Rijeka
mentor: Želimir Hladnik
studentica: Denise Martinis
Umjetnička akademija Split
mentor: Nikola Džaja
student: Roko Držislav Rebić
Akademija za likovnu umjetnost i oblikovanje Ljubljana
mentor: Metod Frlic
studentica: Emira Bećirović
Studentima će u obradi kamena pomagati tehnički suradnik i akademski kipar Petar Dolić te kamenoklesari Deni Krizmanić i Mauricio Matukina. O radovima studenata pisat će stručna suradnica Vilma Bartolić, povjesničarka umjetnosti.
Svi zainteresirani fotografi mogu se i ove godine javiti na fotonatječaj te se natjecati za već tradicionalne nagrade – prva nagrada iznosi 3.000 kn, druga 2.000 kn i treća 1.000 kn. Detaljnije o natječaju može se potražiti na stranicama Učilišta www.poup.hr.
Na zatvaranju Škole u subotu, 11. rujna bit će predstavljene nastale skulpture i svečano biti promovirana monografija Drage Orlića: 30 godina Međunarodne studentske kiparske škole Montraker.
Suorganizatori škole su Pučko otvoreno učilište Poreč, Općina Vrsar-Orsera, TZ Općine Vrsar, Akademija primijenjenih umjetnosti Rijeka, Akademija likovnih umjetnosti Zagreb, Umjetnička akademija Split i Akademija za likovnu umjetnost Ljubljana.
Od samih početaka u organizaciji Škole pomažu i lokalne tvrtke – Maistra se brine za smještaj i prehranu sudionika, dok Kamen Pazin donira blokove kamena koje studenti obrađuju.
Gotove skulpture postavljaju se u javni prostor, a za njihovo je postavljanje zaduženo komunalno poduzeće Montraker iz Vrsara.
Međunarodna studentska kiparska škola potpomognuta je i sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Kiparska škola Montraker nastala je iz ideje Josipa Diminića i Drage Orlića. Oni su tražili način kako obogatiti kulturnu ponudu Vrsara te su tako iskoristili napušteni kamenolom iz kojega se, između ostalog, vadilo kamenje i za izgradnju Venecije.