Policijska uprava istarska organizirala je kviz u kojem su djeca pokazala zavidno znanje o raznim oblicima ovisnosti i pravilnim životnim navikama
Policijska uprava istarska je kvizom znanja pod nazivom ”Ekrane isključi, u stvarni život se uključi” nastavila obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti. U suradnji sa Gradom Pula, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Istarske županije i uz stručnu podršku Elvisa Morine, organizatora brojnih kvizova na području Pule i Gradskog društva Crvenog križa Pula, za učenike sedmih i osmih razreda deset pulskih osnovnih škola u prostorijama Coworking centra Pula, organiziran je kviz u kojem su djeca pokazala zavidno znanje o raznim oblicima ovisnosti i pravilnim preventivnim navikama. Točno su odgovarali na pitanja kako prevenirati stvaranje neprihvatljivih navika i koji su sve kažnjivi oblici ponašanja.
Naši osnovci su se za kviz pripremali samostalno kroz razgovore o društveno prihvatljivim i poželjnim ponašanjima koji za cilj imaju osvijestiti mlade o problemu ovisnosti, a kvalitetnu bazu za pripremu daju im i policijski službenici koji tijekom cijele godine u osnovnim školama na području Istre provode edukacije na temu zakonskih posljedica konzumacije alkohola i droga u sklopu projekta ”Zdrav za pet”.
Najspremnije ekipe stigle su iz osnovnih škola Tone Peruško, Stoja i Vidikovac te su podijelile prvo mjesto i pokazale kako su spremni boriti se protiv svih izazova koji u današnje doba stoje pred njima.
U sklopu kviza, proglašena su i prigodno nagrađena tri pobjednička slogana ovogodišnjeg Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Njih je izabralo stručno vijeće između stotinjak pristiglih slogana iz većine osnovnih škola u Istarskoj Županiji, a oni su:
- ”Sloboda počinje kada ovisnost prestaje“ autora Mihaila Gajića, 7 razred OŠ Kaštanjer Pula
- ”Droga je patnja, a bol je pratnja!“ autora Morena Terlevića, 8 razred OŠ J. Rakovca Sveti Lovreč Pazenatički
- ”Mudro biraj, drogu ne diraj.“ Autorice Suzane Križman, 8 razred, OŠ V. Gortana Žminj.
Ovakvim interaktivnim načinom rada s djecom, još jednom je istaknuto kako problemom ovisnosti nije problem jedne društvene strukture ili resora, već se njime treba baviti društvo u cjelini na dobrobit zajednice i posebno naših mladih.
Foto: PU istarska