U Osnovnoj školi Marije i Line u Umagu provodi se dvogodišnji međunarodni projekt Erasmus+ Love Life (Voli život) čiji je glavni koordinator njemačka škola iz Bad Emsa kraj Frankfurta (Njemačka), a ostale partnerske škole dolaze iz: Marousija kraj Atene (Grčka), Lublina (Poljska) i Monopolija (Italija).
Svrha našega projekta je podići svijest učenika o važnosti emocionalne inteligencije za naše društveno, emocionalno, fizičko, mentalno i duhovno blagostanje kroz brojne ciljane aktivnosti na razini partnerstva i na razini škola koje pridonose razvoju njihove pozitivne osobnosti i slike o sebi.
Nakon što su naši predstavnici u veljači prošle godine boravili u Monopoliju te u studenom ove godine u Marousiju, prošli tjedan je naša škola ugostila ukupno trinaest učitelja i dvadeset učenika koji su sudjelovali u vrlo zanimljivim i dinamičnim radionicama koje je osmislila umaška škola, zadužena za uspješnu provedbu modula „Love your Mind“ (Voli svoj um). Naše su aktivnosti, stoga, bile usmjerene ka treningu mozga i mentalnom zdravlju kroz radionice Brain Gym-a (šah, sudoku, mozgalice, zagonetke, pisanje pjesmica u akrostihu, interaktivne online igre kviza, memorija, osmosmjerki, križaljki i sl.), uz korištenje suvremenih online digitalnih web 2.0 alata. Tu su bila i vrlo zanimljiva predavanja iz psihologije na temu „Misli pozitivno – osjećaj se dobro“, predavnje Dr. Ranka Rajovića „Learning Approach for Gifted Children“, predavanje na Filozofskom fakultetu – Odsjek za psihologiju na temu emocionalne inteligencije te posjet Centru za astronomiju i Planetariju u Rijeci.
Ovakav način učenja kroz projekte (Project Based Learning) vrlo je privlačan i zabavan učenicima jer im donosi brojne dobrobiti – poboljšava njihove komunikacijskih i jezične sposobnosti, navodi ih na logičko razmišljanje i rješavanje problema, uči ih timskom radu te uvažavanju drugih naroda i kutura, što će ih jednoga dana učiniti punopravnim građanima Europe.
Autorica: Alenka Banić Juričić, prof. mentor, učiteljica engleskog jezika i školska koordinatorica projekta Erasmus+