Nedavno je u kongresnoj dvorani porečkog Obrtničkog doma održan događaj “YEYS 2020” pod nazivom “Tvoja Europa, tvoje mišljenje”, a predvodila ga je članica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO) Lidija Pavić Rogošić.
Događaj je iznimno važan iz razloga što će porečki srednjoškolci Mate Malote iz Poreča, Matea Banko, Deborah Milokanovic i Matteo Krevatin, zajedno s mentorom prof. Davorom Banom, sredinom ožujka predstavljati Hrvatsku u metropoli Europske unije. Svojim sudjelovanjem će u skupini utjecajnih dionika na konferenciji o klimatskim promjenama surađivati s drugim skupinama na osmišljavanju plana za ograničavanje globalnog zagrijavanja na sigurnu razinu, znatno ispod 2 stupnja celzijusa.
Uspješan tim Srednje škole Mate Balote aplicirao je u pozivu esej u kojem su naveli prioritete o kojima bi htjeli prokomentirati i ih općenito uvesti u javnu politiku za razmatranje.
1. Uvesti poreze i visoku cijenu ugljika kako bi se osiguralo da fosilna goriva pokrivaju svoje stvarne troškove.
3. Promicati energetsku učinkovitost i elektrifikaciju zgrada i industrije.
4. Odlučiti hoće li se ulagati u istraživanja i razvoj u cilju pronalaženja novog jeftinog izvora energije koji ne ispušta emisije ugljika.
5. Odlučiti može li se postići velik napredak u razvijanju tehnologije uklanjanja ugljika.
Glavni tajnik UN-a pozvao je njih i vodeće ličnosti iz svih relevantnih skupina dionika da zajedno rade na uspješnom rješavanju pitanja klimatskih promjena.
U svom pozivu je poručio: „Krizna situacija u pogledu klime bitka je koju zasad gubimo, ali koju bismo mogli dobiti Najbolji znanstveni izvori upozoravaju nas da će povećanje temperature za više od 1,5°C nanijeti nepopravljivu štetu ekosustavima o kojima ovisimo. Međutim, znanost nam govori i da nije prekasno. Možemo uspjeti. No za to će biti potrebne temeljite promjene u svim aspektima društva: u načinu na koji proizvodimo hranu i gorivo, u načinu na koji koristimo zemljište i u vrsti energije koja se koristi u gospodarstvu. Ako djelujemo zajedno, nitko neće biti zapostavljen.”
Ovogodišnje događanje bit će osmišljeno prema modelu međunarodne konferencije o klimatskim promjenama (COP).
Odbor želi čuti nove ideje učenika o tome kako se nositi s trenutačnom klimatskom krizom i o tome kako se do 2050. približiti ostvarenju klimatski neutralnih ambicija.
Učenici će predstavljati određenu zemlju i međusobno voditi pregovore kako bi sastavili preporuke za zaustavljanje klimatskih promjena. Te će se preporuke dostaviti međunarodnim tvorcima politika u području zaštite okoliša i o njima će se raspravljati na konferencijama diljem Europe tijekom cijele godine.
Tijekom YEYS-a učenici će također biti u kontaktu s međunarodnim organizacijama mladih koje će im pomoći da svoje preporuke pretvore u konkretne mjere i da se njihov glas čuje.