in

Oprez! Još jedna banka upozorila na lažne SMS poruke i mailove

Ilustracija Pixabay

Zagrebačka banka upozorila je svoje klijente na lažne SMS poruke i mailove, a njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Upozoravamo na lažne SMS i e-mail poruke s ciljem financijskih prevara. Prevaranti se lažno predstavljaju kao Zagrebačka banka i navode primatelje da otvore poveznicu prema lažnoj web stranici Banke te ažuriraju podatke o tokenu unosom osobnih i/ili kartičnih podataka, uključujući i one koje generira token. Molimo da ne postupate po uputama.

Banka nikada neće tražiti da na njenoj web stranici učitate ili skenirate QR kod za obnovu/preseljenje m-zabe/m-tokena na novi uređaj, ili da m-zabom/m-tokenom skenirate QR kodove kojima ćete navodno potvrditi svoj identitet, transakciju i sl.

Podsjećamo da Banka putem nijednog kanala komunikacije od klijenata nikad neće tražiti puni broj kreditne/debitne kartice i PIN-ove, vjerodajnice i broj tokena te same kodove koje token generira (OTP, MAC) ili aktivacijske ključeve za pristup on-line bankarstvu (m-zabi i e-zabi).

Prilikom primanja SMS poruka ili drugih sumnjivih zahtjeva za ažuriranje osobnih podataka, izuzetno je važno biti oprezan i ne dijeliti nikakve informacije.

Banka poziva klijente da se u slučaju sumnje na vjerodostojnost poruka, mailova ili poziva obrate na broj telefona 01/3773 333 ili putem e-maila na zaba@unicreditgroup.zaba.hr”, napisali su iz Zagrebačke banke.

Slično je prije nekoliko dana poslala i Raiffeisen banka. Donosimo i njihovu obavijest.

“Upozoravamo vas na povećan broj e-mailova u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Raiffeisen Bank d.d., a u kojima se klijente poziva na ažuriranje podataka otvaranjem poveznice u poruci. Otvaranjem poveznica/priloga i unosom traženih podataka možete pretrpjeti financijsku štetu.

Prije svega:

  • provjerite pošiljatelja, razlog i značenje poruke,
  • ne otvarajte priloge i poveznice te ne odgovarajte na takve poruke,
  • svaku sumnju u vjerodostojnost ili prijevaru odmah prijavite u RBA radi provjere.

RBA u usmenoj i pismenoj komunikaciji (telefonski pozivi, SMS/WhatsApp/Viber poruke, e-mail) nikada neće tražiti od vas:

  • kodove koje generira token (OTP, MAC),
  • podatke o platnim karticama (CVV, rok važenja kartice).”

akcija darivanja krvi

Akcija darivanja krvi u Pazinu u petak

trgovina dućan butiga ilustracija unsplash

Trgovci najavili novi rast cijena. Plenković: “Proširit ćemo popis proizvoda s ograničenom cijenom”