Loris Peršurić danas je predstavio građanima Poreča prvu točku programa za naredne četiri godine. Riječ je o planovima za daljnji razvoj sektora zdravstva, socijalne skrbi te rješavanja stambenog pitanja – ključnih područja za nastavak kvalitetnog života u Poreču.
Peršurić je naglasio kako je rješavanje stambenog pitanja jedan od najvažnijih preduvjeta za ostanak mladih obitelji i mladih u Poreču. “Mladi žele ostati, živjeti i raditi u svom gradu, ovdje podizati obitelj i doprinositi njegovom razvoju. No da bi to mogli, moramo im omogućiti osnovne uvjete – prije svega riješeno stambeno pitanje”, naglašava Peršurić. Na nacionalnoj razini, stambeno pitanje postaje sve veći izazov, no Poreč je, zahvaljujući ciljanim mjerama, uspio u posljednje vrijeme pomoći 30 obitelji da riješe svoj stambeni status. Ova brojka, ističe Peršurić, nije slučajna: “Iznimno sam ponosan što smo mjerama koje je Grad provodio osigurali domove za 30 obitelji. Da nam je ovo pitanje iznimno važno, pokazali smo i provođenjem ankete među građanima, kako bi mjere nastavili oblikovati prema stvarnim potrebama naših sugrađanki i sugrađana.” U narednom razdoblju plan je nastaviti ovaj pozitivan trend – kroz dodjelu parcela za izgradnju obiteljskih kuća, ali i kroz izgradnju gradskih stanova za dugoročni najam, za što već imamo osigurane parcele i sredstva.
Ravnomjerni razvoj ključ inkluzivnosti
“Od prvog dana naš cilj je bio jasan: Poreč mora biti grad u kojem se živi dobro. U kojem djeca imaju sretno djetinjstvo, mladi vide budućnost, obitelji osjećaju sigurnost, a stariji dostojanstvo”, poručuje Peršurić. Poreč je do sada uspješno održavao najpovoljniji omjer cijene i kvalitete usluge u gradskom Domu za starije i nemoćne osobe, koji je ujedno i najpovoljniji u cijeloj Istri. Taj standard kvalitete Peršurić planira ne samo zadržati, već i podići. U planu je proširenje kapaciteta Doma i stacionara na ukupno 120 mjesta, kako bi se odgovorilo na sve veće potrebe starije populacije, za što je natječaj za odabir izvođača blizu kraju. Osim toga, Grad će izravno pomagati starijim sugrađanima kroz novčanu potporu u obliku božićnice u iznosu od 111 eura, čime će dodatno olakšati život najranjivijim skupinama. Pritom je namjera nastaviti i s drugim mjerama. „Našim umirovljenicima subvencioniramo smještaj u Domu i poludnevnom boravku, dopunsko osiguranje, organiziramo medicinsku rekreaciju, tople obroke u kući, isplaćujemo mjesečne naknade za one s manjim primanjima…Ne pomažemo jednom godišnje. Tu smo za njih i pomažemo im svaki dan.“
Podizanje nadstandarda u zdravstvu – ulaganja u ljude i opremu
Zdravlje je izazov na nacionalnoj razini, ali Poreč se već istaknuo kao primjer lokalne zajednice koja sustavno ulaže u zdravstvo, iako to nije u njegovoj domeni. Pod vodstvom Lorisa Peršurića, Grad je posljednjih godina intenzivno ulagao u poboljšanje zdravstvenih usluga, i to kroz nabavku moderne opreme, ulaganje u dodatne medicinske timove hitne te osiguravanje stanova za deficitarne liječnike. Svjestan potreba, Peršurić najavljuje daljnja ulaganja u infrastrukturu od nabavke opreme, medicinskih uređaja do vozila, ali ističe kako ulaganje u infrastrukturu nije dovoljno: “Možete imati najbolju opremu, ali bez kvalitetnog kadra, to nije dovoljno. Zato planiramo dodatno ulagati u ljude.”
U tom kontekstu, Peršurić planira osigurati gradske stanove za deficitarne kadrove u zdravstvu i socijalnoj skrbi, što bi trebalo potaknuti dolazak ali i povratak vrhunskih zdravstvenih djelatnika u Poreč. Time bi se ojačao lokalni zdravstveni sustav i osigurala dostupna i kvalitetna skrb za sve građane.
“Poreč mora ostati grad po mjeri čovjeka – inkluzivan, zdrav i održiv. Na tome ću sa svojim timom raditi svakim danom, za sigurno sutra”, poručuje Peršurić za kraj.
#poreč #lorispersuric #lokalnipolitika #stanovanje #zdravstvo #socijalnaskrb #mladi #umirovljenici #razvojgrada #istarskigradovi #istarterramagica #politika