Građani su se uključili u kreiranje proračuna i poslali su velik broj prijedloga od kojih je većina uvrštena u prijedlog proračuna za 2022.
Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić i pročelnica za financije Tatjana Matošević predstavili su jučer prijedlog proračuna za 2022. godinu u iznosu nešto većem od 260 milijuna kuna, čije će se prvo čitanje naći na dnevnom redu sjednice Vijeća večeras, 3. prosinca.
Iz proračunskih sredstava se, uz gradsku upravu, financira i rad 11 ustanova poput škola, vrtića, vatrogasaca, Pučkog otvorenog učilišta, Sportske zajednice i ostalih.
-Kod kreiranja proračuna vodile su nas potrebe građana i ravnomjerni razvitak grada. Kako bi što bolje obuhvatili potrebe građana i mjesnih odbora omogućili smo građanima da šalju svoje prijedloge za proračun, provedena su dodatna javna savjetovanja za programe, kao i konzultacije sa svim vijećima 10 porečkih mjesnih odbora, naglasio je gradonačelnik dodavši da su građani poslali puno prijedloga koji su u velikoj većini uvršteni u proračun.
Istaknuo je da je proračun održiv i razvojan, te da su se kod slaganja vodili računa da zadrže visoke socijalne i komunalne standarde i brigu o svim generacijama sugrađana. Zato su najveći iznosi rezervirani za predškolsko, školsko obrazovanje, socijalu, zdravstvo, kulturu, kao i za investicije.
-Ističem dovršetak izgradnje nogometnog kampusa, projektiranje uređenja Trga Marafor, izgradnju porečke međuzaobilaznice (Ul. M. Vlašića-cesta Poreč-Varvari), širenje Doma za starije i nemoćne, prijava izgradnje još jednog vrtića, širenje kanalizacijske mreže, uređenje društvenih domova, gradnja igrališta i još puno toga, naglasio je gradonačelnik.
Pročelnica je detaljno prezentirala stavke proračuna.
U idućem trogodišnjem razdoblju predlaže se proračun u iznosu od 260.456.600 u 2022., 261.118.000 u 2023 i 258.768.300 u 2024. godini. Proračun objedinjava financijske planove 7 upravnih odjela i 11 proračunskih korisnika, tako da je udio Grada u slijedećoj godini 67% ili 173.309.825 kuna, a udio korisnika 33% ili 87.146.175 kuna. Iznosom najznačajnija proračunska sredstva planirana su za financiranje javnih potreba za koje je ukupno planirano 121.812.139 kuna (školstvo, predškolski odgoj, sport, socijalna skrb, zdravstvo).
Zatim, 67,5 milijuna kuna rezervirano je za gradnju i održavanje komunalne infrastrukture.
–Imajući u vidu činjenicu da živimo u kriznim vremenima i da gradski prihodi i dalje nisu na razinama na kojima su bili prije 2020. godine, Grad Poreč je likvidan, podmiruje redovno sve svoje obaveze, a kroz racionalno i odgovorno vođenje grada te ostvarenje velikih ušteda kroz smanjenje kamata, osigurali smo funkcioniranje i u ovim vremenima, naglasio je Peršurić i u nastavku predstavio najznačajnije investicije.
GRADNJA MEĐUZAOBILAZNICE, ŠIRENJE KANALIZACIJSKE MREŽE
Za 2022. godinu je, nakon odrađenog projektiranja i pripremnih radnji u ovoj godini, prioritet početak izgradnje međuzaobilaznice, koja u svom punom profilu spaja Guliće i Vraniće s Osnovnom školom Finida, a zatim i Facinkom. Dio međuzaobilaznice koji se planira graditi u 2022. godini je dio koji bi spojio Ulicu Mate Vlašića i cestu Poreč-Varvari, odnosno, Vukovarsku ulicu, čime će Facinka dobiti alternativnu prometnicu te će se smanjiti pritisak na porečku zaobilaznicu i Ulicu Mate Vlašića. Sve su to ujedno i preduvjeti za razvijanje poduzetničkih zona i stvaranje novih radnih mjesta. Nakon obnove prometnice LaCop-Parens, u planu je nastavka uređenja biciklističke staze iz smjera Creske ulice prema gradu, čija je prva faza već dovršena u ovoj godini, a tu je još stotine manjih komunalnih radova poput uređenja parkirališta, staza, nogostupa, igrališta i sličnog po svim mjesnim odborima.
PROJEKTIRANJE UREĐENJA MARAFORA I NASTAVAK UREĐENJA STROGRADSKE JEZGRE
Projekt obnove starogradske jezgre napreduje po planu – do sad su dovršene dvije faze uređenja gradske rive u potezu od hotela Palazzo do nekadašnje gradske kavane, obnovljen je zvonik Eufrazijeve bazilike, a u suradnji s Biskupijom, Restauratorskim zavodom i nadležnim ministarstvo, već smo dogovorili nastavak obnove kompleksa Eufrazijeve bazilike. U planu je rješavanje pitanja Palače Bečić i njene namjene. I iduće godine planiramo nastaviti sa sufinanciranjem obnova zgrada u porečkoj starogradskoj jezgri, a poseban će se naglasak staviti na dovršetak projektne dokumentacije za uređenje Trga Marafor, za što je veliki dio već obavljen.
DOVRŠETAK NOGOMETNOG KAMPUSA
Dovršava izgradnja novog, modernog nogometnog kampusa za potrebe Nogometnog kluba Jadran Poreč kao i Sportske zajednice Grada Poreča na području Košambra-Žatika, a njime će klub i veliki broj sportaša, posebno djece, dobiti moderan prostor za treniranje i slobodne aktivnosti. Taj je projekt ujedno i stvaranje potrebne infrastrukture za organiziranje priprema profesionalnih klubova, čime se produžuje i sezona.
EU PROJEKTI – DOVRŠETAK PROJEKTA NAVODNJAVANJA, KANDIDIRANJE JOŠ JEDNOG VRTIĆA
Grad će u 2022. godini kandidirati izgradnju još jednog vrtića na EU fondove, a već su ranije osigurana sredstva za obnovu zgrade Gornjeg vrtića, čime ćemo nakon što smo već u zadnje tri godine izgradili tri potpuno nova vrtića u Velom Maju, Dračevcu i Žbandaju.
Što se tiče drugih projekata prijavljenih na EU i nacionalne fondove, nastavljamo sa širenjem kanalizacijske mreže za što povlačimo sredstva iz fondova, a dovršava se i veliki projekt navodnjavanija Červar Porat – Bašarinka, koji vodi Istarska županija.
STIPENDIJE, SUFINANCIRANJE DOPUNSKOG ZDRAVSTVENOG ZA UMIROVLJENIKE, NADSTANDARDI U ZDRAVSTVU
Iznos od oko milijun kuna godišnje i dalje ćemo izdvajati za stotinu studentskih i učeničkih stipendija, dok će se dopunsko zdravstveno osiguranje umirovljenicima i starijima od 65 godina sufinancirati u iznosu od 50%., odnosno po 420 kuna po korisniku. Iako nije u nadležnosti Grada, s gotovo milijun kuna godišnje osigurat ćemo nadstandard u hitnoj pomoći, tako što ćemo s općinama Poreštine osigurati dodatne timove hitne pomoći. Nastavljamo s financiranjem stanovanja liječnika hitne, a nastavit ćemo podržavati zdravstvene usluge u našem gradu i kroz nabavku potrebne opreme.
PROŠIRENJE DOMA ZA STARIJE I NEMOĆNE OSOBE I GERONTODOMAĆICE
Još ove godine povećana su davanja za Dom za starije i nemoćne osobe – sufinanciranje smještaja, poludnevni boravak, hospicij-kućnu skrb, medicinsku rekreaciju, kao i za Zdravi grad Poreč i njihove programe psiho-socijalne pomoći, te savjetovališta za prehranu, ovisnosti i ostalo. Tu je i financiranje Centra za rehabilitaciju Veruda – ispostave Poreč, a od 2021. godine počeli smo i s financiranjem post-covid rehabilitacijom.
Povećava se broj korisnika u okviru programa pomoći i njege u kući, s ciljem dostojanstvenog starenja u vlastitom domu (gerontodomaćice), a predviđena su sredstva za završetak projektne dokumentacije za projekt proširenja Doma za starije i nemoćne osobe Poreč.
DIGITALIZACIJA I TRASNPARENTNOST
Grad se kroz cijelu 2021. godinu pripremao za digitalizaciju procesa i novu razinu transparentnosti, a po dobivanju dozvola, vjerujemo da ćemo u 2022. godini. To i realizirati. Nastavit ćemo s mjerama podrške lokalnom gospodarstvu, a ostajemo i grad bez prireza te ga ne planiramo uvoditi.
Večeras će se održati sjednica Gradskog vijeća na kojem će se proračun detaljno predstaviti. Vijećnici će moći podnositi amandmane u idućih peta dana, dakle zaključno do utorka 7. prosinca do 15 sati.