Događanje u sklopu projekta REVIVE u Poreču
Institut za poljoprivredu i turizam (IPTPO) u suradnji s pridruženim partnerom Gradom Buzetom i dionicima iz Istre organizirao je 18. i 19. veljače 2025. godine događanje „Study visit – Istria“ u okviru projekta Interreg Euro-MED REVIVE. Program se odvijao u učionicama Veleučilišta u Rijeci – Poljoprivredni odjel u Poreču, vinskom podrumu Instituta te na pilot području projekta REVIVE – područje sjeverne i središnje Istre. Cilj događanja bio je razmijeniti dobra iskustva s projektnim partnerima i njihovim dionicima u cilju revitalizacije ruralnih područja i kreiranja inovativnih poslovnih modela u ruralnim područjima. Projektni partneri iz Instituta i dionici iz Istre tako su ugostili projektne partnere i njihove dionike iz Španjolske, Italije, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Grčke i Cipra.
Događanje je otvorila dr. sc. Kristina Brščić kratkim predstavljanjem povijesti i rada Instituta koji ove godine obilježava 150. obljetnicu postojanja.
U nastavku programa sudionicima su predstavljeni primjeri dobre prakse u Istri. Prvi primjer nastao je iz projekta Instituta za poljoprivredu i turizam pod nazivom „Domaća web tržnica“, digitalna platforma koja povezuje lokalne proizvođače poljoprivrednih proizvoda s potrošačima, a predstavili su je Teuta Benčić, mag. oec. i dr. sc. Milan Oplanić. Drugi primjer bio je „IQ – Istarska kvaliteta“ , Klaster za promociju proizvoda iz Istre i sustav certifikacije, koji osigurava visoke standarde za istarske proizvode, a prezentirao ga je Krešimir Juričić. Nakon toga predstavljen je rad Udruge vinogradara i vinara Istre „Vinistra“ koja djeluje od 1994. godine s osnovnim ciljem unapređenja i razvoja vinogradarstva i vinarstva u Istri, a koju čini više od 120 članova s područja Istre i Kvarnera. Aktivnosti i rad Vinistre predstavila je Sanja Brnobić, mag. cult.. Dr. sc. Karolina Brkić Bubola prezentirala je ukratko maslinarsku proizvodnju u Hrvatskoj te su sudionici imali priliku kušati ekstra djevičansko maslinovo ulje proizvedeno od domaćih autohtonih sorti maslina Buža i Istarska bjelica. Dr. sc. Kristijan Damijanić sa suradnicama predstavio je Poljoprivredni odjel, Veleučilišta u Rijeci te način proizvodnje studentskih vina. Obilaskom podruma Instituta pod vodstvom dr. sc. Sanje Radeka te kušanjem vina kreiranih u okviru znanstvenih projekata Instituta završio je prvi dio programa.
Prvi dan završio je posjetom Zvjezdarnici Višnjan, koju je sudionicima predstavio Korado Korlević te je tom prilikom istaknuo važnost istraživanja i edukacijskih programa koje Zvjezdarnica provodi.
Drugi dan započeo je obilaskom Oprtlja, pilot područja projekta REVIVE – uz Grad Buzet te općine Lupoglav, Cerovlje i Lanišće. Kroz Oprtalj je sudionike proveo načelnik općine Leo Bazjak, ispričavši im o kulturnoj baštini tog slikovitog gradića. Potom su obišli uljaru Ipša, gdje su se upoznali s procesom proizvodnje istarskog maslinovog ulja i sudjelovali u degustaciji. Slijedio je posjet Sirani Majcani,, obiteljskoj sirani, koja je poznata po tradicionalnoj proizvodnji istarskog sira. Nakon toga, sudionici su obišli Grad Buzet, uz vođenje kostimirane vodičkinje Zdenke Majcan. Potom su posjetili tvrtku Delicia, specijaliziranu za proizvodnju domaćih, zdravih keksa. Studijski posjet završio je obilaskom najmanjeg grada na svijetu – Huma te posjetom muzeju Aura.
Iz Instituta cjelokupno događanje organizirale su suradnice na projektu REVIVE, dr. sc. Kristina Brščić, Katarina Breščić, Teuta Benčić i Adriana Glavić. Idući sastanak partnera i dionika bit će organiziran u Toskani 19. i 20. ožujka 2025.
Izvor Institut za poljoprivredu i turizam
#REVIVEProjekt #InterregEuroMED #StudyVisitIstria #InstitutZaPoljoprivreduITurizam #RuralniRazvoj #InovativniPoslovniModeli #IstarskaKvaliteta #Vinistra #MaslinovoUlje #LokalniProizvodi #KulturnaBaština #OdrživiRazvoj #Poreč #Istra #Buzet