POREČ – Proračun Grada Poreča u prvom čitanju na sinoćnjem Gradskom vijeću predstavljen u iznosu od 71.114.900 eura, što je povećanje od 4% u odnosu na tekuću godinu.
Prihodi su planirani na 59.885.020 eura, a njima se dodaje 11.229.880 eura neutrošenih sredstava iz prethodnih godina. Ukupno to čini 71.114.900 eura planiranih prihoda i rashoda. Kako je najavila pročelnica za financije Tatjana Matošević, povećat će se broj korisnika proračuna. Uz postojećih 11 korisnika (Vatrogasna postrojba, dječji vrtići „Radost” i „Paperino”, osnovne škole Poreč, Finida i „Bernardo Parentin”, Umjetnička škola Poreč, Pučko otvoreno učilište, Gradska knjižnica, Zavičajni muzej Poreštine i „Zdravi grad Poreč”), u 2025. godini proračunski korisnici postaju i novi dječji vrtić u Poreču te Dom za starije i nemoćne osobe.
Među projektima je dovršetak građevinskih radova na vrtićima u Varvarima i Novoj Vasi početkom 2025. te početak proširenja Doma za starije i nemoćne u Poreču. Nastavit će se obnova muzejske zgrade u palači Sinčić. U naselju Pical planira se uređenje nove šetnice, a nastavit će se i obnova porečke rive, uključujući područje Marine. Grad sudjeluje i u već započetim ili uskoro planiranim radovima na obnovi zgrade Lučke kapetanije te crkve Gospe od Anđela. Sufinancirat će se radovi na uvođenju rotora na izlazu iz Varvara. Planirano je i širenje vodovodne mreže, proširenje nogometnog kampa, razni cestovni zahvati, nabava drugog električnog minibusa i drugo.
Novost je isplata božićnice za umirovljenike u iznosu od 111 eura tijekom 2025. godine. Kako je komentirao gradonačelnik Loris Peršurić, nastavit će se dosadašnji smjer zadržavanja visokih socijalnih standarda, realizacije razvojnih projekata te ulaganja u ono što je važno za mjesne odbore. Proračun, zajedno s programima javnih potreba, izgradnje i održavanja komunalne infrastrukture, predstavljen je u prvoj raspravi, a njegovo usvajanje očekuje se na idućoj sjednici. Vijećnicima je ostavljen rok za podnošenje amandmana do 3. prosinca u 15 sati.
Tijekom sjednice vijećnici su usvojili Odluku o prihvaćanju procjene rizika od velikih nesreća za Grad Poreč, odobrili Program rada Savjeta mladih koji je predstavio predsjednik Michele Škofić, te pristupanje Poreča Udruzi povijesnih gradova Hrvatske. Također su odobrili postupak kojim se Republici Hrvatskoj daje ovlast za eksploataciju tehničko-građevnog kamena u kamenolomima „Grota” i „Vršine”.
Kao i obično, sjednica je započela pitanjima i prijedlozima vijećnika. Mario Ritoša iz Istarske stranke umirovljenika predložio je da se vrata Doma zdravlja otvaraju u 6 sati ujutro kako bi pacijenti koji čekaju vađenje krvi imali pristup prostorijama. Prijedlog je prihvatio gradonačelnik i proslijedit će ga ravnateljstvu Doma zdravlja. Povodom osvajanja titule hrvatskog šampiona turizma, Ritoša je predložio zahvalu svima koji su pridonijeli tom uspjehu, što je Peršurić podržao.
Što se tiče aktualnog pitanja oporezivanja prihoda od najma stanova, gradonačelnik je predložio da se pričeka konačna verzija zakona, istaknuvši da su porezi u Poreču među najnižima. Gradsko vijeće o tome će odlučiti do kraja veljače. Eugen Stanissa (IDS) predložio je intervenciju u Kalčićevoj ulici na potezu prema Creskoj pojačavanjem prometne signalizacije i pješačkih prijelaza zbog sve opasnijeg prometa. Prijedlog je prihvatio Marino Poropat, pročelnik za komunalni sustav.
Nezavisna vijećnica Ljiljana Sinanović istaknula je stanje u zdravstvu, naglasivši da Poreč sufinancira stanarine liječnicima, ali nema nikakvih olakšavajućih mjera. Gradonačelnik joj je odgovorio da se to odnosi na mjere Istarske županije, koje Grad dodatno podupire. Na njezino pitanje o veličini gradskih socijalnih stanova i mogućim slučajevima neovlaštenog korištenja, Peršurić je obećao pisani odgovor, priznavši da zloupotrebe postoje, ali da se situacija rješava. IDS-ova vijećnica Gordana Šušljik izrazila je zabrinutost zbog velikih kašnjenja povrata putnih troškova građanima koji zbog zdravstvenih pregleda putuju izvan Poreča.
Na to je pročelnica za društvene djelatnosti Tihana Mikulčić predložila slanje dopisa HZZO-u, naglasivši kako Grad čini sve što je u njegovoj nadležnosti kako bi socijalno ugrožene skupine imale adekvatnu zdravstvenu skrb.