in

Predstavnici porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam u EU projektu REVIVE: Posjetili Toskanu, prave planove za sjever Istre

Glavni cilj projekta REVIVE je inicirati razvoj inovativnih poslovnih modela u ruralnim područjima s ciljem održivog razvoja gospodarstva, ubrzavajući prijelaz prema konkurentnim, održivim i otpornim ekosustavima u ruralnim područjima Mediterana.

U sklopu projekta Interreg Euro-MED REVIVE, od 19. do 21. ožujka u Toskani je održano događanje koje je uključivalo sastanak i studijske posjete primjerima dobrih praksi. Na događanju su sudjelovali projektni partneri i njihovi dionici iz različitih pilot područja projekta – Španjolske, Italije, Slovenije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Grčke i Cipra. Predstavnici Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč bili su voditeljica projekta u Institutu – dr. sc. Kristina Brščić te stručni suradnici Teuta Benčić, Adriana Glavić i Borna Šetić. Uz njih su na događanju sudjelovali i predstavnici pilot područja u Istri: Elvis Šterpin (načelnik Općine Cerovlje), Franko Baxa (načelnik Općine Lupoglav), Lorena Žakić (pročelnica Općine Lanišće) te Melita Paladin (predstavnica TZG Buzet).

Budući da Appennino Pistoiese predstavlja toskansko pilot područje u okviru projekta, prvog je dana na programu bio sastanak, koji se održao u Općini San Marcello Piteglio. Nakon uvodnih pozdrava predstavnika toskanskog pilot područja i predstavljanja projekta od strane vodećeg partnera ANETEL (Cipar), projektni partneri su prezentirali akcijske planove koji su kreirani s ciljem razvijanja i testiranja inovativnih poslovnih modela na pilot područjima. Akcijski plan koji je usmjeren na razvoj inovativnog poslovnog modela za pilot područje kojeg čine Grad Buzet te općine Cerovlje, Oprtalj, Lanišće i Lupoglav, predstavile su stručne suradnice na projektu – Teuta Benčić i Adriana Glavić. Zadnji dio sastanka bio je posvećen prezentacijama o lokalnim projekatima i inicijativama na pilot području – Appennino Pistoiese.

Nakon sastanka, organiziran je posjet jednoj od lokacija ekomuzeja „Ecomuseo della Montagna Pistoiese“, te vođeni obilazak „Azienda Agricola Selvapiana“, gospodarstva koje se bavi proizvodnjom kestenovog brašna na tradicionalan način. Naime, kesten je tipična biljka tamošnjeg područja. Drugi dan bio je posvećen edukativnom posjetu agroturističkom gospodarstvu „I Taufi“, koje se bavi ekološkom proizvodnjom mlijeka i sira, te koje je smješteno na visini od 1035 metara nadmorske visine, a dio godine stoku drži na području od 1231 metar n.v.. Slijedio je obilazak restorana „Il Nonno Cianco“, koji je uključen u organizaciju koja promovira domaću hranu i tradicionalnu kuhinju – „Slow Food Movement“, te skijališta „Doganaccia“. Preostali dio programa uključivao je studijski posjet uz vođeni obilazak Centralne tržnice u Firenzi, koja je prošle godine proslavila 150 godina postojanja, nakon čega su predstavnici prodavača s tržnice u prostorima „Lorenzo de’ Medici – The Italian International Institute“ predstavili proizvode: tradicionalnu paštu, sir i maslinovo ulje, koje su sudionici kušali.

Ovo je događanje bilo ispunjeno bogatim edukativnim programom, a predstavljalo je odličnu priliku za razmjenu iskustva i ideja između projektnih partnera i dionika s različitih područja, kao i za dogovor oko nadolazećih aktivnosti u okviru projekta.

Sljedeći sastanak projektnih partnera održat će se u Sjevernoj Makedoniji, krajem lipnja, najavili su iz Instituta.

#InterregEuroMED #REVIVEprojekt #održivirazvoj #pilotpodručja #ekoturizam #tradicionalnaprodukcija #slowfood #Istra #Buzet #Cerovlje #Lupoglav #Lanišće #Oprtalj #Toskana #studijskiposjet #suradnja #Europskifondovi

REVIVE – novi projekt Instituta financiran iz programa Interreg Euro-MED

Projekt je odobren u studenom prošle godine i započeo je s realizacijom u siječnju 2024. godine. U projekt je uključeno ukupno devet partnera iz sedam zemalja. Vodeći partner je iz Cipra, Larnaca and Famagusta Districts Development Agency – ANETEL, a ostali partneri su: National Research Council – CNR (Italija); Institut za poljoprivredu i turizam – IPTPO (Hrvatska); Oficial Chamber of Commerce, Industry, Services and Navegation of Mallorca – MCC (Španjolska); National Association of Italian Municipalities – Tuscany – ANCI Toscana (Italija); Regional Rural Development Standing Working Group in South East Europe – SWG RRD (Sjeverna Makedonija); Development Agency of South Aegean Region – READ S.A. (Grčka); Balearic Islands Agency for Tourism – AETIB (Španjolska); E-institute – Ezavod (Slovenija).

Ukupno trajanje projekta je 33 mjeseca, od siječnja 2024. do rujna 2026. godine. Ukupni budžet projekta je 2.380.000 €, a budžet Instituta je 260.000 €, od čega je 80 % financirano iz ERDF fonda.

Glavni cilj projekta REVIVE je inicirati razvoj inovativnih poslovnih modela u ruralnim područjima s ciljem održivog razvoja gospodarstva, ubrzavajući prijelaz prema konkurentnim, održivim i otpornim ekosustavima u ruralnim područjima Mediterana. Realizacijom projekta kroz participativni pristup i izgradnju kapaciteta, pokušat će se odgovoriti na izazove s kojima se suočavaju ruralna područja Mediterana, kao što su niska gospodarska aktivnost, nedostatak radnih mjesta, nedostatak digitalnih vještina, poteškoće u održavanju kulturne i prirodne baštine te ograničena suradnja i umrežavanje lokalnih poduzeća i institucija. U tom kontekstu, partneri u projektu REVIVE radit će zajedno na stvaranju inovativnih kooperativa/zadruga, s ciljem razvijanja međusobno povezanih proizvoda i usluga koji će ojačati postojeće gospodarske aktivnosti u ruralnim područjima. Radi razvijanja digitalnih vještina koje su potrebne za usvajanje naprednih tehnologija korist će se Mediterranean Digital Innovation HubsMED Digital Innovation Hubs uspostavit će se na temelju specifičnih potreba pojedinih područja i imat će isključivo informativni i umrežavajući karakter. Naime, razvoj modela suradnje već je testiran na nekim područjima kao jedan od mogućih rješenja napretka, ali malo ih je uspjelo stvoriti ekosustav različitih dionika sposobnih osigurati inovativan, suradnički gospodarski razvoj kroz suradnju zajednice. U tom smislu transnacionalna suradnja između partnera iz različitih mediteranskih zemalja važan je element projekta jer omogućuje razmjenu najboljih praksi i pronalaženje rješenja za zajedničke izazove s kojima se suočavaju ruralna područja na Mediteranu.

Foto SPK USB Poreč

Pregršt medalja i titula državnih prvakinja za plesačice USB-a Poreč: Osvojile čak 20 medalja

POREČ: Mihael Duka i Rita Gulić osvojili prve nagrade na Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Sonus