U galeriji „Zgor Murve“ u Funtani promovirana je u četvrtak navečer nedavno objavljena knjiga “Anton Štifanić Nini – Prekinute vizije” autora Elija Velana, rovinjskog novinara i publiciste.
Radi se o biografiji istaknutog turističkog djelatnika Poreštine Antona Štifanića (1922.-1979.) koji je obilježio početke i razvoj porečkog, istarskog i hrvatskog turizma.
Knjiga je priređena u suradnji sa Štifanićevom obitelji i izazvala je veliku pažnju lokalnih i gospodarskih krugova. Knjiga je tiskana baš početkom epidemije pa je morala sačekati predstavljanje. Najprije je predstavljena u Poreču – prvo novinarima, a zatim za širu publiku u Istarskoj sabornici. Uslijedila je promocija u Fuškulinu, gdje se Štifanić rodio, a potom je na red došla Funtana – jer mu je supruga Nevija Ipša iz ovog mjesta, točnije iz dijela koji se zove Coki.
Autora i knjigu predstavila je u uvodu direktorica Turističke zajednice Funtana Ana Milohanović Čehić, a u publici su uz mještane bili načelnik Mladen Grgeta, predsjednik vijeća Marin Tonković i drugi vijećnici, te obitelj Antona Štifanića.
Knjiga je prvi sustavni prikaz životnog puta istaknutog vizionara pod čijim je vodstvom stvorena Plava laguna. Njegov je rad ugrađen u temelje današnje turističke zbilje Poreštine i hrvatskog turizma uopće.
Na čelo Plave lagune Štifanić je došao 1957. godine, ali obavljao je i niz društveno-političkih funkcija u ono vrijeme.
U godini osnivanja Plava Laguna je zapošljavala svega 15 radnika, a 1973. u toj je tvrtci radilo 1207 radnika. Započela je radom sa 708 smještajnih kapaciteta da bi 1973. raspolagala sa 10.738 smještajnih jedinica. Štifanićevo radno iskustvo izuzetno je zanimljivo i s današnje perspektive bez obzira što je on gradio hotele i sve popratne zabavno-sportske objekte u vrijeme jugoslavenskog socijalizma.
Zanimljivost je što su hoteli koji su građeni pod Štifanićevim vodstvom i danas na svom mjestu – nijedan nije srušen. Poput velikog hotela Delfin s 1.500 kreveta, koji spada pod TZ Funtana.
Za doprinos razvoju Poreča i turizma Štifanić je odlikovan ordenima rada i zasluga za narod tadašnje Jugoslavije, a dobitnik je i porečke nagrade “30. april”. Njegovo ime nose šetnica i srednja turističko-ugostiteljska škola u Poreču te hrvatska godišnja nagrada za turističke djelatnike i ona za životno djelo u turizmu.
Štifanić je rođen 1922. u Fuškulinu i umro je nakon kratke i teške bolesti u travnju 1979.
-Ovo nije knjiga o povijesti porečkog turizma, već priča o čovjeku koji je snažno obilježio porečku poslijeratnu povijest. Nepobitna je činjenica da se povijest porečkog turizma ne može pisati bez Antona Ninija Štifanića. Podnaslov “Prekinute vizije” ima višeslojno značenje. S jedne strane nam govori da je izgradnja Plave lagune slijedila jasan program koji je sproveden čvrsto i dosljedno i da je ta vizija odredila većim djelom i razvoj cjelokupnog istarskog turizma. Plodovi te vizije su tu, dio su porečke i istarske zbilje, a od Ninijeve smrti prošla je 41 godina. S druge strane, podnaslov utvrđuje da je Štifanićev put politički prekinut u trenutku kada je Nini bio na vrhuncu radnog vijeka. Imao je 55 godina kada mu je politika uskratila podršku i natjerala da se povuče s kormila Plave lagune. Knjiga se ne obračunava s prošlim vremenima, ne procesuira ni režim ni ideologiju, već jednostavno utvrđuje, riječi su autora Elija Velana.