Na Vrbanovici se već desetljećima posljednje nedjelje u kolovozu okupljaju antifašisti prisjećajući se 25. vojno pozadinske stanice koja je djelovala u 58 sela na području Tara, Kaštelira i Vižinade. Naime, na tom se prostoru 24. kolovoza 1944. vodila najžešća bitka s neprijateljem u kojoj je poginuo njen prvi borac Viktor Labinac. Stanica je na ovom prostoru djelovala do 28. travnja 1945. kada su njeni borci istovremeno ušli u Tar, Kaštelir i Vižinadu i na taj način okončali okupaciju.
Naime, svake godine ovo druženje organizira jedna od općina na tom području, a ovog puta je red bio na Općini Tar-Vabriga u suorganizaciji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista Poreštine i Udrugom dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Poreč. Prije toga načelnik Tara Nivio Stojnić položio je vijenac na spomenik na Vrbanovici u čast svim žrtvama, zajedno s predstavnicima boračkih udruga, (grado)načelnicima Poreštine i zamjenicom istarskog župana Jessicom Acquavita.
Prvi govornik bio je domaćin, načelnik Nivio Stojnić, koji je u uvodu pozdravio sve preživjele borce NOB-a te dragovoljce i veterane Domovinskog rata, čelnike boračkih udruga, društva Josip Broz Tito i kolege koje su se odazvale pozivu – zamjenicu župana Jessicu Acquavita, gradonačelnika Poreča Lorisa Peršurića, načelnika Općine Kaštelir-Labinci Đulijana Petrovića i donačelnicu Vižinade Nedu Šainčić Pilato.
-Slaveći godišnjicu ustanka protiv nacističkog terora, još smo se jednom okupili i ponosno potvrdili naše opredjeljenje očuvanju tekovina antifašizma. Ovaj ja dan prilika da se sjetimo svih žrtava Narodno-oslobodilačke borbe te svih žrtava Domovinskog rata, svih koji su poginuli za slobodu svog naroda u težnji za slobodom, nezavisnošću i samostalnošću. Tradicionalno se okupljamo na Vrbanovici ispred kamenog dvora da se prisjetimo hrabrih boraca koji su žrtvovali svoje živote za oslobođenje od nacističke i fašističke vlasti, kako bi se Istra priključila matici domovini. Zahvaljujući borcima NOR-a, mi vaši sinovi, unuci i praunuci možemo s povjerenjem gledati u budućnost. ldeali za koje su se borili – humanost, pravednost, socijalna pravda, ravnopravnost, toleranciju i suživot predstavljaju danas tekovine antifašizma na kojima je stvorena suvremena Europa, naglasio je načelnik Stojnić.
Nakon njega na talijanskom jeziku prisutnima se obratio zamjenik načelnika Stojnića, Gaetano Benčić.
-Biti na ovom mjestu ima i dalje veliko značenje, jer moramo biti odlučni u tome da se ne relativizira fašizam koji je bio veliko zlo, posebno za naše prostore. U ovo doba mlađima preko ovakvih susreta moramo prenijeti te vrijednosti i sve povijesne događaje. Naši mladi nekada, u tim teškim vremenima, našli su se u jako teškoj situaciji i morali su se boriti, ali odabrali su pravu stranu u ratu, podsjetio je Benčić.
Čelnik UAB-a Arduino Matošević podsjetio je na ratna zbivanja na ovom prostoru 1944. i antifašističkim borcima, koji su simbol slobode i otpora i koji su svoje živote žrtvovali za sjedinjenje s Domovinom i oslobođenje od nacističkog okupatora.
-Dostojanstvo i čast antifašističkih boraca, ni u ratu ni u miru, ne mogu umanjiti ni aktualni politički prijepori niti naknadne manipulacije i falsifikati brojkama i žrtvama, čega smo svjedoci stalno u posljednje vrijeme, rekao je Matošević, dodavši da nažalost ustaški pozdrav još i danas živi.
Naglasio je da obilježavanjem ovakvih datuma odajemo dužnu počast onima koji su ginuli za stvaranje demokratske i prosperitetne Hrvatske. „Braneći našu povijest i antifašizam branimo zapravo našu budućnost,“ kazao je Matošević. Podsjtio je i na kameni spomen dvor na Vrbanovici ko i podsjetio na one koji su dali najveći doprinos za izgradnju kamenog dvora na Vrbanovici oko kojeg se svake godine okupljaju a oni su predstavnici boraca ondašnjih tri mjesnih zajednica Marko Kocijančić, Jakov Arman i Riko Bernaca, te Mirko Buić, koji je bio predsjednik socijalističkog saveza radnog naroda i na čelu cijele inicijative.
O doprinosu branitelja i dragovoljaca u Domovinskom ratu, posebice onih u Istri koji su se odazvali u velikom broju na mobilizaciju govorio je predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Poreč Mirko Buić. Istrani su dali svoj velik doprinos, časno i požrtvovno izvršavali su sve postavljene zadatke, da bi nam svima danas bilo bolje.
-Iz godine u godinu na ovom se mjestu prisjećamo svih boraca koji su na ovom prostoru dali velik doprinos NOB-u. Naša komplicirana i slojevita povijest Istre naučila nas je ono što mi danas jesmo – suživot, konvivenca, multikulturalnost, poštivanje različitosti i antifašizam na kojem se temelje sva demokratska društva. Sve te vrijednosti moramo baštiniti i prenijeti ih na naše mlade. To dugujemo svima onima koji su dali svoje živote za našu zemlju i osigurali nam budućnost, istaknula je dožupanica Acquavita.
U kulturno-umjetničkom programu nastupili su zbor San Martino Zajednice Talijana „Giovanni Palma“ u Taru i Brass Band Zajednice Talijana Vižinada.
Nakon toga svi okupljeni družili su se uz besplatan fažol, a potom je manifestacija nastavljena sportskim programom, odnosno turnirom u gađanju glinenih golubova i briškuli i trešeti.