in

Tradicionalni susret na Rušnjaku: Prije 81 lit njih 69 krenulo u borbu. Da ni bilo Tita pitanje što bi bilo s nama

Foto Tanja Kocijančić - Rušnjak 2024.

Na Rušnjaku kod Baderne prigodnim programom i tradicionalnim druženjem boraca i građana u organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista Poreča, Odbora za obilježavanje godišnjice Rušnjaka, Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Poreč, a pod pokroviteljstvom Grada Poreča, obilježena je danas 81. obljetnica odlaska prve veće organizirane grupe partizana iz zapadnog djela Istre u narodnooslobodilačku borbu pod vodstvom narodnog heroja Joakima Rakovca. S Rušnjaka su otišli u Liku i Gorski Kotar u borbu za oslobođenje od fašizma i pripojenje matici zemlji.

Foto Tanja Kocijančić - Rušnjak 2024.
Foto Tanja Kocijančić – Rušnjak 2024.

Poginulim borcima počast je odana polaganjem vijenaca i minutom šutnje, te govorima istaknutih uzvanika u prigodnom programu među kojima je bio i nekadašnji predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić. Unatoč velikoj vrućini okupilo se danas na Rušnjaku tristotinjak ljudi svih generacija. Među njima su bili i saborski zastupnici Dalibor Paus, Dušica Radojčić i Loris Peršurić, ujedno i gradonačelnik Poreča, potom predsjednica Skupštine Istarske županije Sandra Ćakić Kuhar, predsjednik Gradskog vijeća Poreča Zoran Rabar, zamjenici porečkog gradonačelnika Elio Štifanić i Ugo Musizza te brojni drugi.

Predsjednik porečke Udruge antifašističkih boraca i antifašista Arduino Matošević poručio je da Rušnjak za Poreč predstavlja simbol antifašizma i stoljetne borbe Istrijana za pripojenje matici zemlji. Tu se svake godine susrećemo i iznova prisjećamo onih koji su krenuli u borbu protiv fašizma i za to dali svoje živote.

– Njih 69 je ustalo da bi mi živjeli u slobodi, demokraciji, otvorenih granica i bili gospodari na svojoj zemlji. Ovu današnju slobodu platilo je 17 mijari Istrijani koji su svoje živote ostavili na raznim bojištima širom domovine. Ponosni smo i na naše borce Domovinskog rata koji su sačuvali utvrđene granice Republike Hrvatske stečene u Drugom svjetskom ratu i potvrđene od ZAVNOH-a i AVNOJ-a, kazao je Matošević i kritizirao aktualnu vlast jer ne reagira na uvijek prisutno ustaštvo u društvu.

Istarski župan Boris Miletić, u ovoj prigodi izaslanik predsjednika Zorana Milanovića, rekao je kako možemo biti ponosni što u Istri, i udruge iz NOR-a i udruge branitelja, Domovinskog rata, zajednički polažu vijence na obilježja, te dodao da nema puno takvih primjera u Hrvatskoj koji podupiru ovakve manifestacije.

– Istarski čovik se uvijek borio protiv nepravde i to čini i danas na što moramo biti ponosni. Da nije bilo Tita i antifašističke borbe, pitanje je što bi bilo sa našom zemljom, pitanje je što bi bilo s našom Istrom i pitanje je kako bi živjeli i gdje bi živjeli, rekao je župan.

Porečki gradonačelnik Peršurić govorio je o velikoj tradiciji Rušnjaka i rekao da su vrijednosti koje su tada postignute ostale do današnih dana.

Foto Tanja Kocijančić - Rušnjak 2024.
Foto Tanja Kocijančić – Rušnjak 2024.

– Doprinos spomenu na antifašističku borbu dali smo i nedavnim otvaranjem Memorijalne kuće Joakima Rakovca u obližnjim Rakovcima, gdje je obilježen i cijeli put NOB-a na Poreštini. Ponosimo se našom antifašističkom tradicijom na kojoj je uostalom utemeljena i suvremena Republika Hrvatska, rekao je Peršurić.

Prigodnim riječima skupu su se također obratili predsjednik porečke Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Mirko Buić, predsjednik Zajednice društava “Josip Broz Tito” Istarske županije Josip Hrvatin, predsjednica Saveza udruga antifašista Istarske županije Ada Damjanac te bivši predsjednik države Stjepan Mesić.

– Kako nekad u borbi protiv fašizma, tako i nedavno u borbi za slobodu protiv Miloševićeva režima, Istra je imala velik odaziv i spremno je stala na branik domovine. Uvijek naglašavam jednu bitnu činjenicu vezanu za taj doprinos Istre slobodi i samostalnosti, a to je da tamo gdje su bile istarske brigade, nikad nije bilo zločina, rekao je bivši predsjednik Mesić, zaradivši veliki pljesak.

-Zahvaljujući njima mi smo danas svoji na svome, nismo šćavi, zahvaljujući njima Istrijani su sačuvali ognjište, svoj jezik i svoju kulturu. Oni su rekli ne fašizmu i taj duh je postao način života u Istri, rekla je Ada Damjanac i spomenula brojne nepravde koje danas pogađaju naše društvo.

Susret su svojim nastupima uveličali Limena glazba KUD-a “Matko Laginja” iz Sv. Lovreča, te učenici folklorne skupine Osnovne škole Poreč koji su pod vodstvom učiteljice Marije Selar plesali tradicionalne istarske plesove.

Druženje je nastavljeno u hladovini šumice na Rušnjaku gdje je svima podijeljen tradicionalni besplatni fažol.

Više fotografija pogledajte u našoj fotogaleriji na linku https://www.facebook.com/istraterramagicanews/posts/pfbid05U7oow1A5LN7wEgT4rVmYMFvdwj3JB8BsyfFHHVL7vdeUcqmXupTsB5vETSS7aUwl

helikopter

Detalji grozne nesreće kod Buja: Sletio s ceste i udario u stablo. Intervenirao i helikopter

poreč dox kino foto andi bančić 8-11-2021

Porečko-beogradska umjetnica Mia Kešelj otvara izložbu “Tragovi mora i vremena”