Kako bi se smanjilo stradavanje u prometu, policija apelira na vozače da radi vlastite sigurnosti i sigurnosti drugih sudionika u prometu poštuju prometne propise
U cilju smanjenja broja prometnih nesreća s najtežim posljedicama i povećanja razine sigurnosti svih sudionika u cestovnom prometu, Policijska postaja Poreč će u noći s petka na subotu (6. na 7. prosinca) u vremenu od 21 do 4 sata provesti preventivno-represivnu prometnu akciju ”Kontrola alkoholiziranosti vozača i kontrola vozača na opojne droge”.
Na području Policijske postaje Poreč u prvih jedanaest mjeseci zabilježeno je 308 prometnih nesreća, što je 2% više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kada je zabilježena 301 nesreća.
U nesrećama je stradalo 146 osoba, od čega su tri osobe smrtno stradale, deset je osoba zadobilo teže, a 133 osobe lakše ozljede. U 54 nesreće vozači su bili pod utjecajem alkohola.
Apeliramo na sve sudionike u prometu da poštuju prometne propise te da ne upravljaju vozilom ukoliko su konzumirali alkoholna pića, odnosno da svojim odgovornim ponašanjem daju svoj doprinos povećanju razine sigurnosti u cestovnom prometu.
Savjeti vozačima koji su konzumirali alkohol:
- ostavite automobil parkiran na propisan način i pješačite – koristiti će vam, a nećete nikoga dovesti u životnu opasnost
- koristite javni prijevoz
- koristite usluge taxi prijevoza jer će to biti daleko sigurnije, a i jeftinije
- ako ste u društvu, unaprijed se dogovorite tko će ostati trijezan i voziti natrag
- zamolite nekoga trijeznog da vas odveze
- ne sjedajte za upravljač najmanje 24 sata nakon ispijanja veće količine alkoholnih pića.
Upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola i/ili droga
Upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola i/ili droga težak je prekršaj, a novčane kazne rastu ovisno o izmjerenoj količini alkohola u krvi, pa su kazne u rasponu od 90 sve do 2.650 eura, a za razinu alkohola iznad 1.5 promila propisana je i kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
Odbijanje testiranja na alkohol i droge je kažnjivo
Kažnjivo je i odbijanje vozača u prometu da se podvrgnu ispitivanju prisustva u organizmu alkohola, droga ili lijekova ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina i to novčanom kaznom i to novčanom kaznom od 1.320 do 2.650 eura, a vozaču se može izreći i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima.
Uz novčane kazne izriču se zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i negativni prekršajni bodovi, također ovisno o izmjerenoj količini alkohola u organizmu te broju ponavljanja prekršaja.
Uz navedeno prema osobi pod utjecajem opojnih sredstava ili osobi koja pokazuje znakove utjecaja opojnih sredstava, a odbija se podvrgnuti utvrđivanju prisutnosti opojnih sredstava u organizmu koja je zatečena u počinjenju prekršaja, ako osobite okolnosti upućuju da će nastaviti s radnjom prekršaja, policija može naredbom radi neposrednog sprječavanja nastavka činjenja prekršaja odrediti mjeru:
- smještanja u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva ali ne u trajanju duljem od 12 sati,
- premještanja motornog vozila na određeno mjesto do prestanka djelovanja opojnog sredstva, ali ne dulje od 12 sati.