
Već nekoliko godina u Poreču se obilježava Dan sindroma DOWN. “Usmjeravamo ga našim malim i već velikim sugrađanima sa sindromom DOWN u Poreču i na Poreštini. Sve to u suradnji skupine predanih i aktivnih roditelja djece s različitim teškoćama, polaznicima posebnog odjela OŠ Poreč, a u njihovoj povezanosti i suradnji sa Zdravim gradom Poreč, Gradom Porečom i Društvom invalida Poreč. Danas, 21. ožujka, suradnici iz ovih gradskih organizacija, djeca, nastavnici, stručna služba i asistenti posebnog odjela OŠ Poreč tim će se povodom družiti”, poručuju iz Zdravog grada Poreča.
U povodu ovog dana dobro je reći da se prosječno jedno od 650 sve novorođene djece rađa se s Down sindromom. Down sindrom je jedno od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma na 21. paru kromosoma. Ovo odstupanje sprečava uobičajen fizički i mentalni razvoj djeteta.
Downov sindrom pogađa sve rasne skupine, može se javiti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života obitelji. Razumijevanje Down sindroma važno je u svakoj sredini kako bi se osobama s Down sindromom i njihovim obiteljima olakšao život i pružile prilike sukladno njihovim mogućnostima i potrebama.
Djeci s ovim sindromom će po rođenju i tijekom rasta i razvoja biti potrebna posebna pažnja, provođenje različitih dodatnih zdravstvenih pregleda, praćenja i tretmana (fizikalne terapije, zdravstvene intervencije i liječenja, logo terapije, okupacione i druge terapije, posebne metode učenja, savjetovanje roditelja i drugo).
Važno je u svakoj zajednici i društvu uopće razvijati osjećaj prihvaćanja i vrednovanja osoba koje su na neki način drugačije na svom razvojnom putu, u tjelesnom i mentalnom aspektu. Sve to da ih se integrira u svakodnevni život zajednice i da zajednica može pružiti podršku razvoju njihovih potencijala. Jer osobe s Down sindromom uz angažman roditelja, šire obitelji, stručnjaka i zajednice puno mogu postići. Svladavaju brojne vještine, u pravilu su to vrlo socijalizirane osobe, vesele se ljudima i najčešće lako i brzo stupaju u kontakt. Srdačni su, ljubazni i druželjubivi, mnogo mogu naučiti, često mogu i raditi. U mnogim gradovima rade u ugostiteljskim objektima i drugim radnim pogonima te uveseljavaju svoje posjetitelje energijom , neposrednim iskrenim nastupom, simpatičnim osmjehom i svojim ponosnim stavom sretni što rade i što se druže.
Osobe s Down sindromom dio su i naše zajednice, idu u školu, bave se raznim aktivnostima, pokušavaju postići svoje ciljeve kao i zdrave osobe, žele ispuniti sami sebe, ponositi se svojim postignućima, uključiti se u aktivnosti zajednice. Roditelji najčešće žele da dostignu svoj puni potencijal u okviru svojih mogućnosti. Danas su mogućnosti i prilike za oboljele od Down sindroma daleko veće nego što je to bilo u prošlosti.
Širi društveni cilj je uključiti takve osobe u edukaciju i socijalni život zajednice sukladno njihovim mogućnosti, a u suradnji i zajedničkim naporima roditelja, stručnjaka i šire zajednice.
Zato svim svojim sugrađanima s Down sindromom te onima širom Istre, RH i svijeta želimo lijep i sretan njihov dan.
Olakšajmo im i uljepšajmo svaki dan, na svakom njihovom koraku do osobnog ostvarenja….
21.3.2025. stavite šarene čarape u znak podrške osobama s Down sindromom!
Izvor Zdravi grad Poreč
#DownSyndrome #WorldDownSyndromeDay #ŠareneČarape #Poreč #Istra #Inkluzija #Podrška #RazličitostJeBogatstvo #Obilježavanje #SretanDan