Na dnevnom redu večerašnje sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča nalaze se i Odluka o donošenju Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Poreča i Odluka o donošenju Prostornog plana uređenja Grada Poreča. O samom procesu izrade i novitetima koje donosi porazgovarali smo s gradskim pročelnikom za prostorno planiranje i zaštitu okoliša, dr. sc. Damirom Hrvatinom.
Kako je izgledao proces donošenja ovih izmjena i dopuna Prostornog plana? Koliko je trajao i što je sve uključivao od početka pa do sada?
Prije svega valja podsjetiti da je osnovni Prostorni plan uređenja Grada Poreča donijet 2002. godine, usklađen sa zakonskim odredbama o zaštiti obalnog pojasa 2006. godine, te dopunjavan 2010. godine.
Izrada ovih Izmjena i dopuna Plana započela je 2018. godine kada je temeljem dokumentacije koju posjeduje naš Upravni odjel započeta analiza postojećeg stanja prostora kao i provedbe važećeg Plana, koja je pokazala da su temeljne projekcije iz 2002. godine /broj stanovnika, veličine osnovnih namjena prostora, kapaciteti i dr./ vrlo kvalitetno postavljene i pogođene. Godine 2019. donijete su Smjernice i kriteriji za utvrđivanje građevinskih područja temeljem kojih su obrađivani prijedlozi i primjedbe građana, njih preko 1600 i kada je započeta izrada Prijedloga Izmjena i dopuna Plana. Uskoro je došlo do pandemije COVID-a, koja je usporila proces za više od dvije godine.
Iz današnje perspektive smatram da je naša odluka da ne idemo u javnu raspravu dok traje pandemija bila potpuno ispravna, jer nikakav video link i slično, ne mogu zamijeniti normalnu javnu komunikaciju i građani bi u potpunosti bili uskraćeni za potpune informacije i pojašnjenja.
Kad su se stekli uvjeti, objavili smo i proveli najprije osnovnu javnu raspravu 2022. godine, a potom i ponovnu javnu raspravu 2023. godine.
Nakon obrade svih prijedloga i primjedbi objavljena su cjelovita i detaljna izvješća o javnim raspravama, koja su i danas na mrežnim stranicama Grada Poreča, te je pripremljen konačni prijedlog Izmjena i dopuna Plana. Nakon dobivenog mišljenja županijskog Zavoda za prostorno uređenje i suglasnosti nadležnog Ministarstva, Izmjene i dopune Plana upućene su Gradskom vijeću na razmatranje i donošenje.
Koliko je građana sudjelovalo u procesu javnih rasprava o Izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja?
U procesu javnih rasprava – na javnim izlaganjima, na javnom uvidu u Zajednici Talijana i davanjem prijedloga i primjedbi sudjelovalo je preko 2100 građana, te je dostavljeno oko 1100 prijedloga i primjedbi, u najvećoj mjeri usmjerenih na proširenje građevinskog područja.
Što smatrate najvažnijim promjenama i novinama koje donosi novi Prostorni plan uređenja Grada Poreča?
Kako smo s javnošću komunicirali u početku ovog procesa, rješenja iz ovih Izmjena i dopuna Plana usmjerena su na pripremu prostora Grada Poreča do 2040. godine na načelima održivog razvoja. Osnovni ciljevi prostornog uređenja našeg Grada su kvalitetno postavljeni već desetljećima, te visoke standarde zadržavamo i dalje, usklađujući pri tome rješenja sukladno sadašnjim i budućim potrebama korisnika prostora. Osim daljnje zaštite prostora priobalja, ove izmjene Plana usmjerene su i na podizanje kvalitete kontinentalnog dijela prostora Grada, u pogledu prometa, infrastrukture, te poslovnih i javnih sadržaja. Što se tiče gospodarstva i poslovnih zona planirano je povećanje od 22% u jer se planiraju nove poslovno komunalne zone /obnovljivi izvori energije, reciklažna dvorišta, inertni otpad i dr./ te javni sadržaji prvenstveno u mjesnim centrima /Nova Vas, Žbandaj, Baderna/. Nadalje, osobita je pažnja posvećena nadogradnji prometnog sustava Grada Poreča, pri čemu se apostrofira planiranje brze ceste /4 kolničke trake/ Poreč – Bonaci sa priključkom na Istarski Y.
Pored navedenog, odredbe za provedbu Plana usklađuju se sa novim potrebama, ne smanjujući pri tome niti jedan dostignuti standard u pogledu uređenja prostora. Konačno, ove izmjene Plana omogućavaju ravnomjeran razvoj svih dijelova prostora Grada Poreča, uz istovremenu izgradnju svih potrebnih sadržaja javnog standarda, uključujući i prometnu i komunalnu infrastrukturu, koja je u značajnoj mjeri pratila potrebe grada, a temeljem ovoga Plana i građana, upravo u razdoblju nakon 2002. godine.
Na koji način su interesi građana, investitora i zaštite prostora usklađeni u ovom planu?
Interesi su usklađeni prvenstveno provedbom temeljnog načela Grada Poreča u pogledu prostornog planiranja – izradom prostornih planova svih nivoa. Navedeno načelo, osim stručnog pristupa omogućava i javnost rada, odnosno upoznavanje građana sa svim rješenjima putem javnih rasprava.
Pored navedenog, interesi su najbolje usklađeni ravnomjernim planiranjem sadržaja i namjena potrebnih građanima u svim dijelovima Grada Poreča, uz kvalitetan prometni sustav i infrastrukturu.
Koliko i na koji način će se Prostornim planom proširiti građevinska područja grada? Jesu li planirana nova naselja ili proširenja postojećih?
U evidenciji Upravnog odjela bilo je evidentirano oko 1600 zahtjeva za proširenje građevinskog područja, čemu treba pribrojiti još oko 800 zahtjeva i primjedbi u tijeku javnih rasprava. Plan sadrži povećanje građevinskog područja naselja za 7 % u odnosu na postojeću veličinu građevinskog područja naselja. Pri tome se naglašava da se ne planiraju nikakva nova naselja već se samo postojeća građevinska područja dopunjavaju novim građevinskim područjem koje se nalazi neposredno uz postojeće. Ovakvim se rješenjem djelomično ili potpuno uvažilo cca 40 % podnijetih zahtjeva, koji su bili sukladni Smjernicama i kriterijima koje je utvrdilo Gradsko vijeće Grada Poreča.
Jedna od čestih briga građana je zaštita zelenih površina i javnog prostora. Kako se ovaj plan odnosi prema zaštiti i planiranju zelenila?
Zaštiti vrijednog zemljišta u ovim je izmjenama Plana posvećena posebna pažnja – zaštiti vrijednog poljoprivrednog zemljišta, šuma i šumskog zemljišta, te osobito krajobraznih i prirodnih vrijednosti, prvenstveno u priobalju Grada Poreča. Velike zelene površine nalaze se i unutar GUP-a grada Poreča, ali nisu niti namijenjene gradnji.
Ovim se izmjenama Plana, osim obveze uređenja zelenila u površini od min 40 % parcele za turističku izgradnju, uvodi obveza uređenja zelenila za svu drugu novoplaniranu izgradnju od min 20 % veličine parcele, te min 10 % za postojeću izgradnju.
Koji su daljnji koraci, ukoliko na sjednici dođe do usvajanja izmjena i dopuna Prostornog plana?
Nakon donošenja ovih Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja, slijedi donošenje Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana grada Poreča koje su u procesu ishodovanja suglasnosti od nadležnih tijela Županije i Države. Potom na red dolaze usklađenja prostornih planova užeg područja /UPU, DPU/, kao i transformacija prostornih planova u novi sustav tzv. e-Planovi koji je uveden u Republici Hrvatskoj od početka ove godine. Uz uhodavanje cijelog novog sustava na nivou Države, ovo su zadaci koji su pred nama u sljedećim godinama.
Poreč na snazi ima 52 prostorna plana svih razina i zbog toga je nerijetko pozitivan primjer u prostornom planiranju u Hrvatskoj. Koji je ključ uspješnog balansiranja razvoja i očuvanja prostora?
Snaga prostornog planiranja Grada Poreča je u stabilnosti, kontinuitetu i dosljednoj provedbi dugoročnih ciljeva razvoja prostora. Alat za provedbu tih ciljeva su prostorni planovi svih nivoa, kojima se do detalja planira uređenje pojedinih dijelova Grada, čime se postiže visoka kvaliteta uređenosti i funkcionalnosti prostora i takav pristup ne treba mijenjati. Nažalost, Grad Poreč je s ovakvim pristupom u debeloj manjini u odnosu na okruženje.
Izvor Grad Poreč