Jučer je delegacija Općine Vižinada zajedno s predstavnicima Udruge antifašističkih boraca i antifašista Poreštine te Udruge dragovoljaca i vetarana Domovinskog rata Poreštine i zainteresiranim mještanima položila vijence i zapalila svijeće na Božjem polju povodom obilježavanja 81. obljetnice stradavanja desetorice mladića rođenih i ubijenih u Vranjem Selu.
U toj tužnoj epizodi istarske povijesti fašisti su 26. listopada 1943. godine strijeljali deset mladića iz Vranjeg Sela s namjerom da “vječno drže u tami i ropstvu istarski narod”, kako i piše na spomeniku podignutom u čast pobijenim mladićima. Bili su to svi odreda vrlo mladi ljudi, uglavnom povratnici nakon kapitulacije talijanske vojske, a fašisti su ih nemilosrdno strijeljali radi odmazde i zastrašivanja. Žrtve Petar Vranić, Ivan Dobrilović, Eduard Dobrilović, Anton Brečevac, Josip Brečevac, Ivan Brečevac, Jure Dobrilović, Ivan Šikman, Emil Grbac i Anton Radoš te Jakov Brečevac i jedan neznani Talijan pokopani su u zajedničkoj grobnici izvan groblja Božje Polje gdje su im mještani Vranjeg Sela 1982. godine postavili prigodan spomenik u znak trajnog sjećanja na svoje ubijene očeve, sinove i braću.
Načelnik Marko Ferenac pozdravio je sve prisutne uz zahvalu svima koji su došli kako bi se prisjetili tog tužnog dana 1943. godine i odali počast nevinim žrtvama, uz snažnu nadu da se takve tragedije iz prošlosti više nikad neće ponoviti. Istaknuo je i da su sjećanja trajna te da se istarska povijest ne smije zaboraviti. Svi prisutni održali su i minutu šutnje za stradale mladiće, dok je cijelo okupljanje nosilo snažnu poruku o njegovanju antifašističkih vrijednosti koje su temelj cjelokupnog društva i razvoja današnje Istre. Jer Istra je na svoju povijest iznimno ponosna i pritom neopisiva zahvalna svima koji su žrtvovali ono najvrjednije što su imali – vlastite živote, objavila je Općina Vižinada.