Posljednje se srijede u veljači obilježava Dan ružičastih majica i Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, kako bi se raznim akcijama (i nošenjem ružičastih majica) skrenula pozornost na sveprisutan problem vršnjačkog nasilja. No kada su se uopće pojavile ove ružičaste majice i zašto?
Dan ružičastih majica obilježava se diljem svijeta, a sve je počelo 2007. godine u Kanadi kada je došlo do vršnjačkog nasilja jer je jedan srednjoškolac, u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma, odlučio odjenuti ružičastu majicu. Ubrzo je uslijedilo izrugivanje vršnjaka, no drugoga su dana i njegovi kolege iz razreda odlučili uzeti svoje ružičaste majice, sve kako bi pokazali svoje suosjećanje i pružili podršku.
Učenici Srednje škole Mate Balote i Turističko-ugostiteljske škole Antuna Štifanića iz Poreča, članovi našeg čitateljskog kluba M&M, ovoga su se ponedjeljka, u sklopu projekta „Na istoj strani(ci)” na Zoom predavanju našli s poznatom hrvatskom književnicom i prevoditeljicom Ivanom Šojat.
Autorica je, pod moderatorskom palicom učenika Antonija Jukića, s učenicima razgovarala o svom romanu za mlade „Oblak čvoraka”, koji progovara upravo o tom gorućem problemu – vršnjačkom nasilju. Priča je to o potrazi za vlastitim identitetom jer „svaka ptica u jatu ima vlastitu priču”. Glavna junakinja Lucija, učenica osmog razreda, proživljava vršnjačko nasilje: „imovinsku podjelu” među djecom, opterećenost markiranom odjećom, ali i izopćenje iz skupine „popularnih”. I svi se pitaju „Imaš li problema kod kuće?” ne shvaćajući da je problem zapravo u školskim klupama.
Prvih 15 stranica romana „Oblak čvoraka” možete pročitati na sljedećoj poveznici: https://issuu.com/nakladaljevak/docs/oblak__voraka.
Prema romanu je krajem siječnja 2022. godine nastala i predstava u produkciji Kazališta Oberon, dostupna na Youtubeu: https://www.youtube.com/watch?v=V_MPtuMrfyw&t=26s.
„Na istoj strani(ci)”, projekt Gradske knjižnice Poreč u partnerstvu s Gradom Porečom, odobren je u okviru europskog natječaja „Čitanjem do uključivog društva” te se financira u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali” 2014.-2020. Europske Unije iz europskog socijalnog fonda: 85 % sredstava osigurano je iz Europskog socijalnog fonda, a 15 % Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, priopćila je Gradska knjižnica Poreč.