Knjiga Učenici u pidžamama – škola u bolnici, autorica Sandre Kadum, Sare Nemanić i Maje Ružić, predstavlja znanstvenu knjigu u Hrvatskoj koji na sveobuhvatan način obrađuje fenomen škola u bolnici. Objavljena 2024. godine pod izdavaštvom Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, ova knjiga donosi dubok uvid u rad ovog specifičnog oblika obrazovanja koji, iako izrazito važan, još uvijek nije dovoljno prepoznat u javnosti i obrazovnim politikama.
Škola koja spaja obrazovanje i empatiju
Škole u bolnici pružaju obrazovanje djeci koja zbog bolesti ne mogu redovito pohađati nastavu u svojim matičnim školama. Uz medicinsku skrb, one djeci omogućuju kontinuitet obrazovanja, olakšavajući im povratak u redovni obrazovni sustav nakon završetka liječenja. Knjiga se detaljno bavi poviješću, organizacijom, zakonskim osnovama i pedagoškim praksama koje su specifične za škole u bolnicama, uz naglasak na njihovu ulogu u psihosocijalnoj rehabilitaciji djece.
Jedan od ključnih elemenata knjige jest isticanje kako škola u bolnici nije samo mjesto učenja, već i siguran prostor u kojem djeca mogu izražavati emocije, razvijati kreativnost i održavati socijalne veze. Autorice naglašavaju da rad u ovom okruženju zahtijeva od učitelja ne samo stručne pedagoške kompetencije, nego i visoku razinu empatije, fleksibilnosti i kreativnosti. „Učitelji u školi u bolnici svakodnevno se suočavaju s izazovima prilagođavanja nastave individualnim potrebama svakog djeteta, a njihov rad značajno doprinosi emocionalnom oporavku djece“, navodi se u knjizi.
Povijesni kontekst i organizacija
Kroz nekoliko poglavlja, knjiga obrađuje povijesni razvoj škola u bolnicama, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj. Prva škola u bolnici u Hrvatskoj osnovana je 1945. godine pri Dječjoj bolnici Kantrida u Rijeci. Taj pionirski pothvat otvorio je put sustavnom obrazovanju djece tijekom hospitalizacije. Danas u Hrvatskoj postoji više škola u bolnicama, uključujući one pri Općoj bolnici u Puli, Centru za odgoj i obrazovanje Goljak te u toplicama poput Krapinskih i Varaždinskih.
Posebna pažnja posvećena je ulozi učitelja u bolničkim školama. Učitelji moraju biti visoko osposobljeni za rad s djecom koja su često u osjetljivom zdravstvenom stanju. Njihov rad uključuje prilagodbu nastavnih planova, blisku suradnju s medicinskim osobljem i roditeljima, kao i korištenje inovativnih metoda podučavanja kako bi djeca zadržala motivaciju za učenje.
Zakonske osnove i pedagoški okvir
Jedno od važnih poglavlja knjige posvećeno je zakonskim osnovama rada škola u bolnicama. Prema hrvatskim zakonima, djeca koja su dulje vrijeme hospitalizirana imaju pravo na obrazovanje koje provodi najbliža osnovna ili srednja škola u suradnji s bolnicom. Osim toga, Europska povelja o obrazovanju djece u bolnicama, koja je usvojena 2000. godine, postavlja standarde za rad škola u bolnicama diljem Europe.
Knjiga također nudi pregled pedagoške dokumentacije i svakodnevnih aktivnosti u školi u bolnici. Istaknuta je važnost individualiziranog pristupa svakom djetetu, koji uključuje prilagodbu nastavnog plana zdravstvenom stanju i kognitivnim mogućnostima djeteta. Rad s djecom obuhvaća ne samo nastavu, nego i razne kreativne aktivnosti, poput likovnih radionica, kazališnih predstava i obilježavanja prigodnih dana.
Psihosocijalna podrška i emocionalna dimenzija
Poseban naglasak stavljen je na psihosocijalnu ulogu škola u bolnicama. Hospitalizacija za djecu predstavlja velik stres, a odvajanje od obitelji, prijatelja i redovnog života može dovesti do osjećaja izolacije. Autorice naglašavaju kako škola u bolnici pomaže djeci da se osjećaju dijelom zajednice i održe doticaj sa svakodnevnim životom.
Aktivnosti poput obilježavanja rođendana, organizacije prigodnih proslava i sudjelovanja u zajedničkim projektima stvaraju osjećaj normalnosti i sigurnosti. Kroz kreativne i edukativne radionice djeca dobivaju priliku izraziti svoje emocije i nositi se s izazovima koje donosi njihovo zdravstveno stanje.
Uloga tehnologije u radu škola u bolnicama
U knjizi se posebno istaknula uloga suvremenih tehnologija u olakšavanju rada škola u bolnicama. Tehnologija omogućuje održavanje veze između učitelja, djece i njihovih matičnih škola. Digitalni alati poput e-Dnevnika, online platformi za učenje i videopoziva pomažu djeci da ostanu uključena u obrazovni proces i održe kontinuitet učenja.
Praktična vrijednost knjige
Učenici u pidžamama – škola u bolnici nije samo teorijski prikaz, nego i praktični vodič za sve koji se susreću s radom u bolničkim školama. Knjiga sadrži primjere iz prakse, konkretne preporuke i smjernice za organizaciju nastave. Uz to, nudi inspirativne priče o učenicima i učiteljima koji su kroz rad u školi u bolnici postigli izvanredne rezultate.
Zaključak
Objava ove knjige označava prekretnicu u razumijevanju i vrednovanju škola u bolnicama u Hrvatskoj. Kao prva knjiga takve vrste, ona otvara prostor za daljnju raspravu, istraživanja i unapređenje sustava obrazovanja za hospitaliziranu djecu. Njena poruka je jasna: obrazovanje je pravo svakog djeteta, bez obzira na zdravstvene okolnosti.
Knjiga Učenici u pidžamama služi kao izvor informacija, inspiracije i podrške za sve koji žele bolje razumjeti kako obrazovanje može postati most između bolničkih zidova i školskih klupa. Autorice su ovim djelom ostavile neizbrisiv trag u hrvatskom obrazovnom i pedagoškom sustavu, istaknuvši škole u bolnicama kao primjer humanosti, inovacije i predanosti obrazovanju.
BIOGRAFIJE AUTORICA.
Izv. prof. dr. sc. Sandra Kadum iz Pule
Rođena je u Puli, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju odgojno-obrazovnog smjera, a zatim na Pedagoškom fakultetu u Puli dvogodišnji studij razredne nastave. Nakon toga, na Filozofskom fakultetu u Zadru, upisuje studij doškolovanja učitelja razredne nastave. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci obranila je 2010. godine magistarski rad pod naslovom Ocjenjivanje učenika u nižim razredima osnovne škole, a 2013. godine na Pedagoškom fakultetu u Kopru (Univerza na Primorskem) doktorsku disertaciju pod naslovom Sustavno uređenje darovitosti u nastavi matematike primarnog obrazovanja. Radila je kao učiteljica razredne nastave u Osnovnoj školi Stoja u Puli. Aktivna je u Matematičkom društvu Istra, gdje kao učitelj mentor drži nastavu darovitim učenicima primarnog obrazovanja. Od 2009. godine zaposlena je kao predavačica na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Njeni interesi vezuju se uz rad s darovitim učenicima, didaktičku dokimologiju te didaktiku.
Više na linku: https://fooz.unipu.hr/fooz/sandra.kadum#
Prof. dr. sc. Maja Ružić iz Kaštelira
Maja Ružić rođena je 1976. godine u Kopru, Republika Slovenija. Osnovnu školu i jezičnu gimnaziju završila je u Poreču. Diplomirala je predškolski odgoj na Pedagoškom fakultetu u Puli 1997. godine. Dobitnica je Rektorove nagrade. Iste godine upisuje Filozofski fakultet u Rijeci, gdje je 2002. godine diplomirala i stekla naziv profesora pedagogije i informatike. Više je godina radila kao vanjski suradnik – asistent informatičkih i pedagogijskih kolegija na Visokoj učiteljskoj školi u Puli, Filozofskom fakultetu u Puli, Ekonomskom fakultetu u Puli, Odjelu za kulturu i turizam Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i Pučkom otvorenom učilištu u Poreču. Od 2002. godine voditeljica je edukacije i osobni trener za ICT u tvrtki Infosit d.o.o za informatičke tehnologije. Od 2004. godine zaposlena je kao znanstvena novakinja na Filozofskom fakultetu u Puli, a od 2021. godine izabrana je i zaposlena na radno mjesto redovite profesorice na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti. Bila je suradnica na nekoliko domaćih i međunarodnih znanstvenih projekata. Objavila je šest znanstvenih knjiga, dvije znanstvene monografija te više znanstvenih i stručnih radova koji su recenzirani i objavljeni u stranim i domaćim časopisima (http://bib.irb.hr). Sudjelovala je na izlaganjima na međunarodnim i domaćim znanstvenim skupovima. Recenzentica je i članica uredništva u nekoliko domaćih i stranih znanstvenih časopisa i monografija.
Više na linku: https://fooz.unipu.hr/fooz/maja.ruzic_baf
#pula #istra #bolnica #sveučilištepula #jurjadobrilepula #školeubolnici #obrazovanjadjece #pedagogija #humanost #psihosocijalnapodrška #emotivnainteligencija #tehnologijauobrazovanju #individualiziranipristup #obrazovanjasvuda #učeniciupidžamama