in

Jeste li primijetili da ovih dana ima jako puno „smrdljivih martina“? Donosimo riječ stručnjaka

Ilustracija - Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Nisu opasni za ljude, ali ih nitko u svom domu ne želi.

Zna li vam se dogoditi da stavite robu na terasu da se osuši i onda kada je pokupite – među donjim rubljem nađete „srmdljivog martina“? Nije baš ugodno, a još je gore kada ga instinktivno odbaciš i onda pusti onaj poznati smrad. Nikako nije dobro gnječiti ih ni gaziti.

Ovih dana mnogi se žale na najezdu tih nerado viđenih gostiju sa šest nogu po domovima. Inače se u ovo vrijeme pojavljuju, ali zašto ih baš ima tkao puno pitali smo stručnjake u porečkom Centru za invazivne vrste pri Institutu za poljoprivredu i turizam.

Evo što su nam rekli.

-Kukci imaju kratki životni vijek koji, najčešće, završava dolaskom hladnog vremena. Stoga je prirodno da kukci traže toplija mjesta, poput naših domova, kako bi si „produžili život“. Međutim, prekomjerni broj neke vrste ukazuje na povećanje populacije te vrste čiji uzrok može biti vrlo raznolik i nije ga uvijek lako utvrditi. Može ovisiti o pogodnim vremenskim uvjetima, dostupnosti hrane i drugo, kazali su nam iz CIV-a.

Ovih su se dana mediji pozabavili ovom temom, pa donosimo još objašnjenja.

Izvanredna profesorica na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek, Ankica Sarajlić, za HRT je kazala kako su se smrdljivi martini dolaskom hladnijeg vremena preselili u kuće ili stanove. 

– Traže mjesto gdje će se skriti i prezimiti te niže temperature i nakon toga se u proljeće ponovno aktiviraju. Ovi što nam ulaze u domove najčešće su zelena stjenica i smeđa mramorasta stjenica. Znači, one su nam skoro najčešće. One sve pripadaju porodici mirisnih stjenica koje ispuštaju miris kada se osjećaju ugrožene, kaže prof. Sarajlić.  

Smrdljivi martin je kukac iz nadreda rilčara, reda stjenica, podreda kopnenih stjenica (Heteroptera – raznokrilci, od kojih je determinirano oko 40.000 vrsta, a na području RH oko 800) i obitelji štitastih stjenica ili ploštica. Ovi su kukci pretežno grabežljivci, a tek u manjoj mjeri i izraziti štetnici na kulturnom bilju. Oštećuju cvjetove, listove ili plodove iz kojih rilcem-sisalom uzimaju sok, kojim se hrane. Najezda smrdljivog martina (Raphigaster nebulosa Poda) počinje u proljeće, ali je najveća u kasnu jesen (sve do Martinja), kada se pred hladnoćom ponovno sklanjaju u toplija zatvorena skladišta s voćem i povrćem, a nerijetko zalutaju i u stanove, piše vinopedia.hr.

Borba protiv njih nije laka, ali pazite gdje stavljate voće i povrće jer ih jako privlače. Također, popravite i zatvorite pukotine na vratima i prozorima, te zatvorite predvečer vanjska svjetla kako ih ne bi privlačila.

Da biste ih odbili koristite mirise koje oni ne vole. Odbija ih nekoliko mirisa kao što su češnjak, metvica, lavanda i citrus. Možeete koristiti raspršivač eteričnog ulja s ovim mirisima pored okvira vrata i prozora kako biste spriječili ulazak kukaca.

Koristite odvlaživač zraka. Martini vole tople i suhe uvjete. Međutim, smanjenje vlažnosti u vašem domu može učiniti okoliš manje privlačnim za njih. Korištenje odvlaživača zraka u vlažnim prostorima (kao što su podrum ili kupaonice) može pomoći u odvraćanju napornih kukaca, piše Dnevnik.hr.

Dio Poreča bez vode 10. listopada

Autorica fotografije: Tea Štokovac, Studio Partum

Pjesme i umjetnost u kaštelima: Istra ima jedinstveni festival solo-kantautora