Poslovanje u doba pandemije mnogim je djelatnostima otežamo. Na području Poreštine ima oko 1.500 obrtnika. Razgovaramo s onim najmanjima, kako preživljavaju i na koji način uspijevaju zadržati radnike. Ovaj put to je Valencia Klarić, Tarčanka i vlasnica frizerskog salona u Poreču. Evo što nam je ispričala.
- Kako se u vašem poslu osjetio utjecaj koronakrize?
Moram naglasiti kako je većina uslužnih djelatnosti izrazito pogođena krizom izazvanom pojavom koronavirusa. Najteže je bilo zatvoriti radnje 15. ožujka prošle godine, strepiti za budućnost i bojati se neizvjesnosti.
- Jeste li osjetili manjak posla i kako ste to prebrodili?
Da, manjak posla se osjetio, ali bila sam sretna što nisam morala davati otkaz radnicima. Bilo je taman posla da pokrijem sve obaveze u poslovanju. Naravno, zarade nije bilo.
- Budući da sada radite (Stožer vas nije zatvorio), kakvo je sada poslovanje?
Sretna sam zbog mogućnosti nastavka rada i poslovanja, ali pad prometa se osjetio. Neke druge djelatnosti su osjetile puno veći pad od nas frizera.
- Tko vam je pomogao prošle godine, jeste li koristili poticaje za radnike?
Država je svakako pomogla mjerama pomoći za radnike. Isto tako moram istaknuti da nam je vlasnik poslovnog prostora – Dom obrtnika – izašao u susret smanjenjem zakupnine, a Udruženje obrtnika Poreč nas je redovito informiralo o svim mjerama pomoći i pojašnjavalo detalje oko ograničenja Stožera civilne zaštite.
- Kako komentirate stanje u obrtništvu na području Poreštine? Kojim djelatnostima je bilo najteže u posljednjih 10 mjeseci?
U odnosu na stanje u cijeloj državi, zahvaljujući turizmu, odrađena je solidna sezona. Čini mi se da su obrtnici opstali i nadam se da uskoro vidimo svjetlo na kraju tunela. Ugostiteljima je ipak najteže.
- Kako vam pomaže udruženje obrtnika? Kakva je suradnja s njima?
Udruženje obrtnika Poreč redovito nas informira o novostima iz struke putem mailova i poruka. Njihova su vrata uvijek otvorena za bilo kakve informacije iz obrtništva, pa ovim putem molim obrtnike da se više uključe u aktivnosti udruženja. Prvo što bi svakako morali učiniti jest dostaviti kontakt mailove svom matičnom udruženju kako bi mogli biti uvijek informirani o novostima iz propisa, popustima i slično.
- Što organiziraju na vaš zahtjev?
Iz svog osobnog iskustva mogu reći da su uvijek prihvaćali ideje i mišljenja mene i drugih frizerki oko organizacije seminara s demonstracijama iz struke, a pomogli su nam i kod organizacije stručnih izleta u Milano, Pariz, Zagreb, Munchen…
- Što sve dobivate od Udruženja kao potporne organizacije obrtnika?
Osim navedenog, postoji mogućnost dobivanja različitih popusta na usluge HEP-a, INA-e, Croduxa, Optime telekom i drugih. Imamo i mogućnost besplatnih pravnih savjeta i drugih savjeta iz propisa, financija i računovodstva. Isto tako putem Udruženja upućujemo stavove o zakonima koji se tiču naše struke, a Udruženje nam organizira i polaganje potrebnih ispita (primjerice higijenski minimum).
- Malo podataka o vama. Odakle ste, koliko godina imate frizerski salon, zašto ste odabrali ovo zanimanje?
Dolazim iz Tara, majka sam dvoje djece. U struci radim već 20 godina, a vlasnica sam obrta Valencia 11 godina. Obrt mi posluje u Obrtničkom domu u Poreču, a uz mene u njemu radi dvoje djelatnika. Oduvijek sam htjela biti frizerka, već od malih nogu maštala sam o tome. Veselim se svakom novom radnom danu jer to ne smatram poslom već ljubavlju.
- Jeste li zadovoljni što ste baš obrtnica?
Da, obrt je jednostavniji način poslovanja, te držim da svi koji se žele okušati u samostalnom poslu, obrt predstavlja lak način za početak samostalnog rada.
- Kakva je konkurencija u vašem poslu s obzirom da na području Poreča i okolici ima puno frizerskih salona?
Ja ne smatram moje kolegice konkurencijom. Ako svatko radi svoj posao na najbolji mogući način, stvara svoj krug klijenata. Poreč i okolica imaju mnogo mogućnosti zahvaljujući turizmu i boljem standardu, pa ne vidim zle krvi u očima mojih kolegica.
- Dolaze li vam i turisti, ili se više oslanjate na domaće klijente?
S obzirom na lokaciju mog salona, više radim s domaćim ljudima. Turisti više posjećuju salone u sklopu turističkih naselja, hotela ili kolegice koje se nalaze bliže centru grada.