in

DAN CRVENIH HALJINA: U četvrtak u Novigradu predavanje o moždanom udaru

Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena i javnozdravstvena akcija “Dan crvenih haljina” obilježavaju se svakog prvog petka u veljači s ciljem podizanja svijesti javnosti o specifičnostima moždanog udara u žena, te skretanja pažnje na nužnu potrebu promjene načina života i pogubne posljedice zanemarivanja simptoma. 

U želji da obilježi ovogodišnji Dan crvenih haljina i podigne svijest u lokalnoj zajednici o ovoj globalnoj epidemiji koja ugrožava život i zdravlje žena, Udruga Zdravi Novigrad poziva sve zainteresirane na besplatno predavanje na temu Moždanog udara. Predavanje će se održati u četvrtak 6. veljače, s početkom u 18 sati, u prostorijama Zajednice Talijana u Novigradu (Mlinska ul. 4/b, Novigrad). Predavač je dr. Mario Grbin, spec. neurolog.

Dan crvenih haljina ove godine obilježava se u petak 7. veljače. Zdravi Novigrad poziva da taj dan odjenete nešto crveno i na taj način sudjelujete u obilježavanju i pružite podršku. Prva kampanja „Dan crvenih haljina“ pokrenuta je 2004. u Americi, a danas više od 50 zemalja diljem svijeta provodi nacionalne kampanje posvećene prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti, što uključuje bolesti krvnih žila, srca i mozga kod žena. Simbol kampanje je crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja.

Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen, te se ovom kampanjom želi potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama. Isto tako želi se potaknuti stručnjake u zdravstvu da obrate posebnu pozornost na srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce.

U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, među pet najčešćih uzroka smrti

Prema posljednjim podacima Eurostata za 2020. godinu, Hrvatska je po standardiziranoj stopi smrtnosti od cerebrovaskularnih bolesti na visokom 7. mjestu od ukupno 34 europske zemlje. Možemo reći da od moždanog udara umire više žena nego muškaraca, međutim kod žena je moždani udar još uvijek podcijenjen kao zdravstveni problem te je potrebna edukacija i podizanje svijesti o problemu na razini struke, ali i šire javnosti. Svake godine od moždanog udara umre trostruko više žena nego od karcinoma dojke. Važno je biti svjestan čimbenika rizika te poduzeti odgovarajuće mjere koje smanjuju šanse nastanka moždanog udara.

Savladavanju ovog javnozdravstvenog problema treba pristupiti iz više perspektiva s razine javnih politika, ali na osobnoj razini možemo znatno smanjiti vlastiti rizik jednostavno se pridržavajući sljedećih preporuka:

  • Prepoznajte i liječite svoje čimbenike rizika: visoki krvni tlak, šećernu bolest, visoku razinu  kolesterola i fibrilaciju atrija.
  • Budite tjelesno aktivni i redovito vježbajte.
  • Održavajte pravilnu prehranu bogatu voćem i povrćem, a smanjite unos soli, šećera i masnoća.
  • Ograničite konzumaciju alkohola.
  • Nemojte pušiti (ako pušite, potražite pomoć radi bržeg i lakšeg prestanka pušenja).
  • Naučite prepoznati simptome upozorenja i odmah zatražite pomoć

POREČ: Rukometašice SŠ Mate Balote osvojile broncu na županijskom natjecanju

Foto Istarska županija - Prijateljski smještaj Eco Domus

DO 15.000 EURA: Istarska županija objavila natječaj za dodjelu potpora turistički manje razvijenim područjima